„Renault Viva Grand Sport“ – automobilis, prieš karą Rygoje vežęs Prancūzijos ambasadorius

28 kovo 05:31 2020 Spausdinti straipsnį Lankytojai Muziejus


Šis automobilis į Prancūzijos ambasadą Rygoje atvažiavo 1938 m. gegužės mėn. 19 d. Tai – avangardinio stiliaus, šešiavietis tamsiai mėlynos spalvos „Renault Viva Grand Sport”.

Jame sumontuotas 4 l 100 AG variklis, kurio dėka, automobilis, jame sėdint vairuotojui su penkiais keleiviais, pasiekdavo 135 km/val. greitį. Aišku, siauromis Rygos gatvėmis tokiu greičiu važinėti nebuvo galimybės, bet keliaujant su reikalais į Paryžių toks greitis buvo normalus, nes tais laikais Europoje jau buvo išplėtotas gerų kelių tinklas.

Kaip liudija archyve rasti dokumentai, šiuo automobiliu pirmasis ambasados sekretorius Jean de Beausse naudojosi iki 1940 m.rugsėjo mėn., kai Prancūzijos ambasada buvo evakuota. Prieš išvažiuojant iš Rygos, šis automobilis buvo parduotas ilgamečiui ambasados vairuotojui latviui Ž. Feldmaniui. Jis savo vardu šį automobilį užregistravo 1940 m. rugsėjo 3 d.

Netrukus jis šį automobilį paslėpė atokioje sodyboje Talsi rajone. Vėl dienos šviesą šis automobilis išvydo 1974 m., kada jį nusipirko „Antiko Automobil Klubs“ narys Karlis Strads. Kažkokiu būdu jam pavyko šį automobilį užregistruoti iš naujo.

Šiuo automobiliu jis naudojosi kasdieniniame gyvenime, 1975, 1976, 1977 ir 1978 m. su juo dalyvavo senovinių automobilių sąskrydžiuose.

Nuo 1974 m. per beveik dešimtį metų „Renault“ patyrė keliolika avarijų. 1977 m. jis pagarsėjo įžymiose antikvarinių automobilių lenktynėse Bikerniekų trasoje, kada apsivertė ant šono, o 1978 m. įsirėžė į sunkvežimį. Po šios avarijos automobilis pradingo, ir niekas apie jį nei girdėjo, nei matė. Ir tik 1991 m. atsitiktinai jis surastas Rygoje, netoli Botanikos sodo.

„Rigas Motormuzejs“ darbuotojai Aivaras Pasparne, Gunars Dortans ir Valdis Klavinš, apžiūrėję ir įvertinę automobilio techninę būklę, istorinę jo reikšmę, nutarė, kad šį automobilį kaip eksponatą reikia įsigyti. Įvyko mainai: muziejus gavo įdomų eksponatą, o senasis savininkas – naują vyšninės spalvos VAZ 2109.

G. Dortans su savo kolegomis ilgai ir kruopščiai „Renault Viva Grand Sport“ restauravo. Darbai ilgai užtruko, nes automobilis buvo labai surūdijęs, dėl rūdžių labai nusėdęs jo daug sluoksnių turėjęs dugnas.

Dabar šį automobilį galima pamatyti Rygos muziejaus ekspozicijoje.

Parengė Kęstutis Pletkus

Autoriaus parinkta nuotrauka

  • apie-aut-ren14