Seimas priėmė Metropoliteno įgyvendinimo įstatymą su Respublikos Prezidentės pataisomis

09 lapkričio 05:03 2018 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Seimas priėmė Metropoliteno įgyvendinimo įstatymą su visomis Respublikos Prezidentės Dalios Grybauskaitės pataisomis (projektas Nr. XIIIP-2375GR). Tokiam sprendimui pritarė 111 Seimo narių, nė vieno nebuvo prieš, susilaikė 4 parlamentarai.

 

 

Respublikos Prezidentė siūlė metropoliteną apibrėžti kaip atskiro eismo antžeminę, požeminę ar estakadinę bėginio transporto sistemą miestų gyventojams aptarnauti (Seimo priimtame įstatyme metropolitenas buvo apibrėžiamas kaip atskiro eismo antžeminė, požeminė ar estakadinė geležinkelių transporto sistema miestų gyventojams aptarnauti).

„Taptų aišku, kad dėl metro poreikio infrastruktūros objektų statybos sprendžia savivaldybės. Būtent jos sudarytų viešųjų paslaugų sutartis bei užtikrintų šių paslaugų teikimą“, – grąžinto projekto pristatymo metu šalies vadovės poziciją dėstė patarėjas Arūnas Molis.

D. Grybauskaitė siūlė įstatyme įtvirtinti, kad savivaldybės prisiimtų finansinę atsakomybę dėl projekto įgyvendinimo būdo pasirinkimo, visų su tuo susijusių finansinių rizikų.

„Būtina aiškiai įvardyti, kad ir esminį sprendimą dėl to, ar pradėti metropoliteno projektą priima savivaldybė. Tai ji darytų atsakingai įvertinusi konkretų investicijų projektą su aiškiu veiksmų planu, sąnaudų ir naudos analize ir kitomis sudėtinėmis projekto dalimis. Tokiu atveju jai tenka ir su projektų įgyvendinimu, koncesijų suteikimu, nuostolių padengimu bei lengvatų kompensavimu susiję įsipareigojimai“, – sakė Respublikos Prezidentės atstovas.

Spalio 9 d. Seimo priimtu teisės aktu sudarytos teisinės sąlygos naujos specialios viešojo transporto sistemos – metropoliteno – įgyvendinimui. Įstatyme nustatytas metropoliteno sistemų planavimas, metropoliteno sistemos projekto įgyvendinimas, Vyriausybės, savivaldybių, kuriose įgyvendinami metropolitenų projektai, investuotojo ir metropolitenų projektų įgyvendinimo bendrovių funkcijos ir tarpusavio santykių bendrieji principai. Įstatyme įtvirtinta, kad metropolitenų projektai galės būti įgyvendinami pagal pasirinktą jų įgyvendinimo būdą: savivaldybės ar jos kontroliuojamos įmonės vykdomas projektas; valdžios ir privataus subjektų partnerystės sutarties pagrindu; koncesijos pagrindu.

LR Seimo informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka