Seimas pritarė PVM lengvatoms keleiviniam transportui

26 birželio 10:29 2012 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika

Šiandien Seimo posėdyje Seimo nariai pritarė PVM lengvatų grąžinimui keleiviniam transportui. Jos turėtų įsigalioti nuo 2013-ųjų metų sausio 1 dienos.

Prieš Seimo posėdį Seimo nariai Kęstutis Glaveckas, Česlovas Stankevičius bei Vitas Matuzas siūlė išbraukti lengvatų keleiviniam transportui svarstymą iš posėdžio dienotvarkės. Seimo nariai balsuodami nusprendė siūlymui nepritarti.

Vyriausybės vadovas Andrius Kubilius siūlė Seimo nariams nepritarti PVM lengvatoms keleiviniam transportui. „Šios pataisos kaina biudžetui būtų 80 mln. Lt. Siūlau neapipinti biudžeto papildomomis lengvatomis, nes tai vartotojams naudos neduoda – tik įmonių savininkams bei akcininkams“, – sakė V. Kubilius.

Vytenis Andriukaitis pasiskė už lengvatų grąžinimą. „Iš 27 Europos Sąjungos šalių net 19 galioja lengvatinis PVM tarifas keleiviniam transportui. Šiose valstybėse nesvarstoma, kad toks įstatymas nenaudingas vartotojams, taip manoma tik Lietuvoje. Argumentų nėra, kadangi viešojo transporto situacija yra labai sudėtinga. Įmonės įsiskolinusios, skaičiai, kuriuos pateikia asociacija „Linava“, yra įspūdingi. PVM lengvatos galėtų išspręsti didelę socialinę bėdą – bilietų brangimo klausimą“, – sakė V. Andriukaitis.

Juozas Olekas taip pat pritarė PVM lengvatų grąžinimui. Jis pabrėžė, jog keleivinis transportas atsidūrė itin sudėtingoje situacijoje, gyventojams tinkama vežimo paslauga jau nebeužtikrinama. „PVM lengvatos bent iš dalies padėtų spręsti šias problemas“, – sakė J. Olekas. Pasak jo, ši pataisa biudžetui nepakenktų, o padėtų išsaugoti darbo vietas ir palengvintų keleivinio transporto įmonių situaciją.

Julius Veselka pasisakė prieš – pasak jo, tik todėl, kad nesupranta, kodėl siūlomos lengvatos. „Jei savivaldybės turėtų pinigų kompensacijoms, problemos nebūtų. Jei pinigų nesurinksite, negalėsite kompensuoti įmonėms, tuomet bėda bus dar didesnė. Nesuprantu, kodėl švaistomasi lengvatomis. Skolintis toliau nebegalime, turime rimtų projektų, kur turėtų būti panaudoti biudžeto pinigai“, – sakė J. Veselka.

Kęstutis Daukšys pasisakė už lengvatų grąžinimą keleiviniam transportui. „Prieš dvejus metus Vyriausybė teigė, jog lengvatos keleiviniam transportui biudžetui kainuos 28 mln. dabar – jau keturis kartus daugiau. Kodėl? Taupymas turėtų būti ne tikslas, o priemonė. Tų, kurie neišlipa iš nuosavo transporto, norėtųsi leisti prasčiau gyvenantiems ir važinėjantiems viešuoju transportu, turėti normalias kainas viešajam transportui “, – sakė K. Daukšys.

Rimantas Dagys nepritarė PVM lengvatoms. „Visi argumentai už – seniai „mušti“. Apie kokius varguolius kalbate? Iš 100 mln. „nupjaunate” 45 mln. iš tų pačių varguolių, iš daugiavaikių motinų. Bilietų kainos bus tos pačios, paremsite transportininkus, o atimsite iš pinigus iš motinų. Visa kita – tušti plepalai“, – sakė R. Dagys.

Jam oponavo V. Andriukaitis. „Norėčiau pasakyti, kad PVM tarifų skirtumai ES yra akivaizdūs. Seimas turės diskutuoti dėl 100 mln. biudžeto formavimo, bet biudžetas – ne tik PV mokestis. Galima sureguliuoti jį ir kitais būdais. Reikėtų padidinti mokesčius turtingai visuomenės daliai. Viešasis transportas sprendžia socialines funkcijas. Bilietų kainų sumažinimas būtinas“, – sakė V. Andriukaitis.

Jam nepritarė Saulius Pečeliūnas: „Rinkimai priartėjo ir Lietuvoje, pataikūniška komunizmo šmėkla pradeda klaidžioti tarp Seimo narių. Ilgai ginčijamasi, buvo rastas tam tikras racionalus sutarimas, bet ir vėl einama populizmo keliu. Kviečiu konservatyvius Seimo narius susilaikyti nuo dovanėlių dalijimo prieš rinkimus. Naujoji valdžia galės tas dovanėles dalinti, jei manys, kad to reikia“, – sakė S. Pečeliūnas.

Paskelbus balsavimą, 99 Seimo nariai pasisakė už PV mokesčio lengvatas keleiviniam transportui. Šeši balsavo prieš, devyniolika – susilaikė.

A. Kubilius pabrėžė, kad kreipsis į Respublikos Prezidentę Dalią Grybauskaitę prašydamas vetuoti su Prezidente ir Vyriausybe nesuderintas pataisas.

Jei Prezidentė įstatymo nevetuos, priimtos pataisos įsigalios nuo kitų metų pradžios.

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotrauka

rašyti komentarą

0 komentarų

Komentarų nėra

Jūs galite pradėti diskusiją.

Komentuoti

Jūsų duomenys saugūs! Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Taip pat kiti duomenys nebus platinami trečiosioms šalims.
Visi laukeliai privalomi.