Tiems, kas dar prisimena: PAZ – 652

22 rugpjūčio 04:43 2020 Spausdinti straipsnį Lankytojai Muziejus

Šio modelio autobusai Vilniuje pasirodė 1962-aisiais.

 

 

 

 

 

 

Pirmojo PAZ-652 autobuso, kurį sukūrė Pavlovsko gamykla, kėbulas buvo nešantis. Variklis – 90 AG, ratų bazė – 3 600. Autobusas vienu metu galėjo vežti 32 keleivius, salone buvo 23 sėdimos vietos.

Kėbulo rėmas buvo pagamintas iš 0,9 mm storio lakštinio plieno. Dugnas buvo privirintas prie dviejų šoninių sienelių. Gale abi šoninės sienos buvo sujungtos per liuko ir lango angas. Priekis buvo gana žemas, galinis korpuso rėmas  buvo suformuotas suvirinus išorinę ir vidinę plokštes. Kėbulo mazgai buvo sujungti taškiniu suvirinimu į vieną sistemą, kuri atlaikė visas apkrovas. Tai sumažino kėbulo svorį.

Autobuso langai buvo didesni, todėl jis atrodė lengvas ir patrauklus.  Dar viena esminė naujovė  – aušinimo radiatorius įrengtas ne priešais variklį, o dešinėje pusėje nuo jo.

  Interjero išdėstymas ir PAZ-652 techniniai duomenys

Vairuotojo vieta buvo atskirta nuo keleivių pertvara, pritvirtinta ant skersinio ortakio. Salone sumontuotos dvi šoninės konduktoriaus sėdynės. Salonas buvo apmuštas ne kartonu, o dekoratyviniu plastiku ar medienos plaušų plokštėmis. Medžio plaušo plokštės daug kartų pranašesnės už kartoną, nes yra tvirtesnės ir dekoratyvesnės.

Variklis, esantis kėbulo viduje, buvo uždarytas pakeliamu gaubtu iš izoliacinės medžiagos, padengtos dirbtine oda. Vairuotojas galėjo atlikti paprasčiausias variklio priežiūros operacijas neišlipdamas iš savo darbo vietos.

Stabdžiai buvo su hidrauliniais stiprintuvais, durims valdyti buvo naudojama ta pati vakuuminė sistema. Valdymo vožtuvas buvo sumontuotas vairuotojo sėdynės šone.

Nepaisant to, kad PAZ-652 buvo gaminamas 10 metų, buvo tik dvi jo modifikacijos: PAZ-652B ir PAZ-652T. Visą gaminimo laiką, nuo 1958 iki 1968 m., buvo nuolat tobulinamas autobuso dizainas.

Iš viso nuo 1958 m. 1968 m. buvo pagaminti 62 121 skirtingų modifikacijų PAZ-652.

Parengė Kęstutis Pletkus

Nuotrauka – iš asmeninio archyvo