Tarptautinė energetikos agentūra (TEA), reaguodama į Rusijos invaziją į Ukrainą, ragina valstybes nares imtis neatidėliotinų priemonių naftos paklausai mažinti ir nepriklausomybei nuo iškastinio kuro didinti. Siūloma įvesti greičio ir vairavimo ribojimus, skatinti persėsti į viešąjį transportą, mažinti keliones oro transportu.
„Geriausias boikotas yra nevartojimas. Šiandien tiek verslas, tiek gyventojai turi būti kaip niekad dėmesingi savo pasirinkimams. Rusija per dieną gauna 600 mln. eurų pajamų už naftą ir dujas. Kviečiu kiekvieną kartą sėdant į automobilį pagalvoti ar jūsų kelionės tikslas galėtų būti pasiektas pėsčiomis ar viešuoju transportu“, – pasiūlymus komentavo aplinkos ministras Simonas Gentvilas.
TEA vadovas Fatihas Birolis perspėjo, kad tokių veiksmų gali prireikti naftos rinkoms atsidūrus avarinėje situacijoje ir padėčiai galint pablogėti.
Jau kitą mėnesį dėl Rusijos boikoto gali būti nutrauktas net 2,5 mln. barelių per dieną rusiškos naftos importas.
TEA pasiūlė 10 konkrečių priemonių, kurios leistų per ateinančius keturis mėnesius naftos paklausą sumažinti 2,7 mln. barelių per dieną. Tai padėtų subalansuoti galimus nuostolius, susijusius su naftos tiekimo šoko, kuris, prognozuojama, bus didžiausias per pastaruosius dešimtmečius.
Sumažinus leistiną greitį keliuose bent 10 kilometrų per valandą, per dieną galima sutaupyti 290 tūkst. barelių naftos, kurią sunaudoja automobiliai, ir dar 140 tūkst. barelių, kuriuos sunaudoja krovininis kelių transportas.
Rekomenduojama mažinti verslo keliones lėktuvu. Kai įmanoma, keliauti traukiniu ar kitu alternatyviu transportu. Tai leistų sutaupyti apie 40 tūkst. barelių naftos per dieną.
Taip pat raginama skatinti gyventojus bent tris dienas per savaitę dirbti iš namų ir taip sutaupyti 500 tūkst. barelių naftos, atpiginti viešąjį transportą ar net sudaryti galimybę juo naudotis nemokamai, daugiau vaikščioti pėsčiomis, keliauti dviračiais, plėsti pavežėjimo ir dalijimosi automobiliu paslaugas.
Kartu siūloma drausti automobiliams patekti į miestus sekmadieniais, riboti privačių automobilių judėjimą didžiųjų miestų keliais, taip būtų galima sutaupyti atitinkamai 380 tūkst. ir 210 tūkst. barelių naftos per dieną.
Priemonių sąraše įtrauktas ir elektromobilių bei kitų iškastinio kuro nenaudojančių transporto priemonių naudojimo skatinimas, kuro sąnaudų mažinimo priemonių diegimas, krovininio transporto, pristatančio prekes, efektyvesnio naudojimo didinimas.
Šias rekomendacijas, kuriomis siūloma naudotis kuriant atsako energetinei krizei planus, TEA šią savaitę planuoja pristatyti šalių narių energetikos ministrams.
Daugiau apie TEA 10 žingsnių planą rasite čia.
Aplinkos ministerijos informacija
Linos Jakubauskienės nuotrauka