Aktualu dirbantiems lauke ir tiems, kurių darbas susijęs su kelionėmis: numatomos didesnės socialinės garantijos

14 balandžio 04:16 2022 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Vyriausybė pritarė Darbo kodekso pataisoms, kuriomis nuo 2023 m. birželio bus visai atsisakyta kompensacijų darbuotojams, dirbantiems lauke ar tiems, kurių darbas susijęs su kelionėmis bei važiavimu. Jau nuo šių metų lapkričio sumažės bazinio darbo užmokesčio kompensacijos dydis nuo 50 iki 30 proc. 

Tikimasi, kad šis Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos siūlomas pakeitimas užkirs kelią nesąžiningiems darbdaviams, norintiems išvengti mokesčių, o tuo pačiu atitinkamai padidės socialinės garantijos ir darbo užmokestis darbuotojams. Kompensacijos yra nepalankios darbuotojams, nes jos neįtraukiamos skiriant kitas socialines garantijas: skaičiuojant atostogas, ligos išmoką, senatvės pensiją ir kt. išmokas.

Kaip yra šiuo metu? Darbo kodeksas nustato, kad darbuotojams, kurie dirba lauke ar kurių darbas susijęs su kelionėmis bei važiavimu, kompensuojamos padidėjusios išlaidos už faktiškai dirbtą darbo laiką. Šių kompensacijų dydis negali viršyti 50 proc. bazinio darbo užmokesčio, jos mokamos, kai neapmokamos komandiruotės išlaidos. Kompensacijos neapmokestinamos gyventojų pajamų ir „Sodros“ mokesčiais, todėl kai kurie darbdaviai piktnaudžiauja ir tokiu būdu iš tikrųjų moka darbuotojui darbo užmokestį.

2020 metais beveik 5 tūkst. įmonių per 90 tūkst. darbuotojų išmokėjo virš 134 mln. eurų tokių kompensacijų. Daugiausiai (53 proc.) jų išmokama statybų sektoriuje (beveik 43 tūkst. darbuotojų išmokėta 71 mln. eurų), antroje vietoje – transporto sektorius (16 proc.).

SADM informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka