Baltijos šalių transportininkų susitikimas Siguldoje

17 rugpjūčio 04:41 2020 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai Naujienos

Rugpjūčio 13-14-ąją Latvijos mieste Siguldoje įvyko Baltijos transporto profsajugų Federacijų atstovų konferecijos susirinkimas. 

 

 

 

 

Jame dalyvavo Lietuvos kelių ir autotransporto darbuotojų profesinių sąjungų Federacijos pirmininkas Bronius Bučelis, UAB „Kauno autobusai“ darbuotojų profesinės sąjungos komiteto narys Marius Skrebela, Estijos transporto federacijos pirmininkas Ullar Kallas, Estijos krovininio transporto pirmininko pavaduotoja Anželika Tuzgama, Tartu keleivinio transporto pirmininkas Arre Kurbarsepp, Estijos Piarnu krovininio transporto profsąjungos pirmininkas Urmas Pugrmu, Latvijos transporto profsąjungų pirmininkas Juris Kalnins, Krovininio transporto Federacijos pirmininko pavaduotojas Andrius Gulbis, Lux ekspres profsąjungos pirmininkas Dmitrijus Hastvons, Lietuvos vežėjų aljansas profsąjungos pirmininkas Audrius Cuzunauskas.
Nuotoliniu būdu iš Briuselio prisijungė Europos transporto Federacijos krovininio transporto ekspertė Cristina Tilling, keleivinio transporto ekspertė Sabina Trier, ETF ekspertas ir projektų vadovas Jusev Maurice.
Susirinkusius pasveikino Latvijos transporto profsąjungų pirmininkas J. Kalnins. Estijos transporto federacijos pirmininkas U. Kallas paminėjo, kad Baltijos šalių transporto profsąjungos bendradarbiauja daugiau kaip 7 metus, kasmet aptaria situaciją transporto sektoriuje. Be to, ne kartą drauge organizavo akcijas, susitiko pasienyje su krovininio transporto vairuotojais, dalijo informacinius lipdukus, kur jie galėtų kreiptis dėl juridinės pagalbos.
Vėliau nuotoliniu būdu iš Briuselio prisijungė Europos transporto Federacijos krovininio transporto ekspertė C. Tilling, kuri supažindino konfrencijos dalyvius su mobilumo paketu. Mobilumo paketas įsigalios nuo 2020 m. rugpjūčio 20 d. Iš pradžių numatytas pereinamasis laikotarpis, visiškai pradės veikti 2024 metais. Kitą savaitę ETF pateiks pranešimą dėl jo vykdymo. „Derėtų atkreipti dėmesį į trečiųjų šalių vairuotojus. Vykdydami kobotažą, jie privalės po 4 savaičių grįžti į registruotą šalį iš kurios jie buvo komandiruojami. Manau, po mobilumo paketo įsigaliojimo vairuotojams turėtų pagerėti darbo ir poilsio sąlygos bei jų darbo apmokėjimas“, – sakė C. Tilling atsakė į klausimus.
ETF keleivinio transporto ekspertė S. Trier supažindino su įvykusiais maršrutų konkursais ir privačių kompanijų atėjimu į Baltijos šalių transporto rinką. Informavo, kaip turėtų elgtis keleivinio transporto kompanijos ir profesinės sąjungos, siūlė šiuos klausimus būtinai aptarti su kompanijų vadovais, kad būtų sudarytos ir pasirašytos šakinės kolektyvinės sutartys.
ETF ekspertas ir projektų vadovas J. Maurice supažindino dalyvius su vykdomais projektais, kuriuose turės dalyvauti ir Baltijos šalių profesinės sąjungos. Aptartas viešųjų pirkimo įstatymas, galiojantis Europos sąjungos šalyse ir viešojo transporto problemos. Ekspertas pateikė Baltijos šalių darbuotojų atstovams rekomendacijas:
1. Daryti įtaką politikams;
2. Baltijos šalių profsąjungos privalo dalyvauti politiniame gyvenime;
3. Sudarinėti nacionalines ir šakines sutartis per profesinių sąjungų centrus;
4. Sudarius kolektyvines sutartis, įvardinti darbuotojams kylančias problemas.
Vėliau Latvijos ir Estijos transporto vadovai pasidalino patirtimi apie kolektyvines derybas su įmonių vadovais.
Aptarta, kaip bendrovės dirbo per kartantiną ir kokius nuostolius patyrė. Estijoje šiuo metu vairuotojų netrūksta ir jų pagrindinis atlyginimas siekia 1050 eurų. Estijoje pasirašytos šakinės sutartys, kurios galioja iki 2021 metų.
Latvijoje vyksta mašrutų konkursai ir dažniausiai juos laimi privačios kompanijos. Deja, laimėtojų kol kas nėra, kadangi 16 maršrutų kurios laimėjo privačios kompanijos, apskųsta teismams. Nauji konkursai bus skelbiami rugsėjo 25 d. Planuojama susitikti su Latvijos Premjeru, aptarti klausimą dėl dotacijų skyrimo autobusų parkams.

Nuspręsta rengti akcijas krovininio tansporto vairuotojams Kalvarijos poste, kur dalyvautų visų Baltijos šalių atstovai, dalinti jiems lankstinukus, informuoti apie profesines sąjungas.
Nutarta kitą susitikimą surengti kitų metų gegužės mėnesį Lietuvoje.

Bronius Bučelis