Darbo užmokestį ir dienpinigius numatoma leisti išmokėti tik bankiniu pavedimu

16 birželio 03:57 2021 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Seimas po svarstymo pritarė Darbo kodekso pataisoms (projektai Nr. XIVP-419(2), kuriomis numatoma apriboti galimybę darbo užmokestį ir dienpinigius išmokėti grynaisiais pinigais.

Pagal svarstomas pataisas, darbo užmokestis ir kitos su darbo santykiais susijusios išmokos, taip pat dienpinigiai ir komandiruotės išlaidų kompensacijos privalėtų būti mokamos pavedimu į darbuotojo nurodytą darbuotojo mokėjimo sąskaitą. Išimtis būtų taikoma tik jūrininkams, kuriems taikoma Prekybinės laivybos įstatymo nustatyta darbo užmokesčio mokėjimo tvarka.

Pasak pasiūlymų iniciatorių, Seimo narių Mykolo Majausko ir Simono Gentvilo, tokiu būdu siekiama stiprinti darbuotojų teisę į teisingą apmokėjimą už darbą, skaidrinti dienpinigių išmokėjimo sistemą ir išvengti galimo dienpinigių nemokėjimo ar jų išmokėjimo reikalavimų nesilaikymo.

„Įvedus atsiskaitymo už darbo užmokestį ir su darbo santykiais susijusių išmokų grynaisiais pinigais ribojimą, bus sumažintas atsiskaitymų grynaisiais pinigais kiekis, dėl ko sumažės prielaidos šešėlinei ekonomikai (atsiskaitymai grynaisiais pinigais yra viena iš sąlygų šešėlinei ekonomikai egzistuoti, todėl įvedus atitinkamus apribojimus atitinkamai sumažės ir šešėlinės ekonomikos pasireiškimo apimtys), padidės susitarimų skaidrumas, jų kontrolės efektyvumas, sumažės galimybės išvengti ar sumažinti mokestines prievoles, užtikrinti saugesni asmenų tarpusavio atsiskaitymai“, − pažymima dokumento aiškinamajame rašte.

Už šį projektą po svarstymo balsavo 77 Seimo nariai, prieš – 9, susilaikė 32 parlamentarai. Tam, kad jis būtų priimtas, Seimas turės balsuoti dar kartą. Jei naujas nuostatas Seimas priims, jos įsigalios nuo kitų metų sausio 1 d.

LR Seimo informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka