Druskininkuose rinkosi Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos Taryba

09 kovo 04:37 2020 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Kovo 05-06 d. LPSK rinkosi Druskininkuose. Posėdyje dalyvavo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė, Generalinė sekretorė Janina Matuizienė, ekonomistas, finansininkas, Jeilo universiteto absolventas Vaidas Navickas ir 50 LPSK Tarybos narių nuo šakinių ir regioninių organizacijų.

 

 

 

LPSK Tarybos posėdžio tarybos nariai patvirtino darbotvarkę, Konfederacijos pirmininkė pristatė V. Navicką. Jis pasakojo apie kovo 3 d. įvykusį susitikimą su LR Prezidentu Gitanu Nausėda. Susitikime Prezidento patarėjai pristatė projektą, kuriame norima mažinti skurdą ir pajamų nelygybę tarp Lietuvos gyventojų. Lietuva, lyginant su ES šalimis, užima 39 vietą pagal pajamų nelygybę.  Prezidento nuomone, pirmasis žingsnis link teisingos mokesčių sistemos – sumažinti pajamų apmokestinimo netolygumus, į kuriuos dėmesį praėjusią savaitę atkreipė Europos Komisija. Antra galima mokesčių sistemos pokyčių kryptis – siekis sumažinti asmeninių poreikių tenkinimą per įmones. Trečia pokyčių kryptimi, dėl kurios Prezidentas Seimo pavasario sesijos metu teiks naują įstatymo iniciatyvą, bus siekiama apriboti skubotų mokestinių pasikeitimų įsigaliojimą. Siūloma gyventojų pajamų mokestį padidinti nuo 27 iki 32%, iš šešėlio ištraukti 54% negautų pajamų. Be to, ketinama sumažinti teikiamas socialines garantijas gyventojams pagal veiklos formas, didinti mokesčius nekilnojamam turtui. Balandį Prezidentūroje vyks antroji ekspertų diskusija, skirta finansų srities tobulinimui Lietuvoje. Šių diskusijų tikslas – aptarti svarbiausias viešosios ekonomikos kryptis, identifikuoti tikslus, dėl kurių šalies ekspertai iš esmės sutaria, taip pat inicijuoti arba paskatinti reikiamus konkrečius žingsnius.

I. Ruginienė pristatė pagrindines LPSK veiklos kryptis 2020 metams: skleisti profesinių sąjungų idėją ir svarbą, didintinti LPSK matomumą viešoje erdvėje, organizuoti diskusijas su politinėmis partijomis Valdybos posėdžiuose, skatinti lygių galimybių politiką, padėti LPSK nariams pritraukti į profesines sąjungas naujus narius ir visais lygiai plėtoti socialinę partnerystę, bendradarbiauti su Valstybine darbo inspekcija ir sudaryti galimybes tęsti profsąjungos narių švietimą finansuojant seminarus iš VDI, rengti diskusijas profesinių sąjungų aktyvui. Pateiktoms veiklos kryptims Tarybos nariai pritarė su pastabomis.

Išklausyta LPSK Moterų centro pirmininkės Irenos Petraitienės ataskaita už 2019 metus ir pagrindines LPSK Moterų centro veiklos kryptys 2020 metams. LPSK Tarybos nariai iš esmės pritarė Europos Tarybos konvencijai dėl smurto prieš moteris ir smurto šeimoje prevencijai.

Neatvykus į LPSK Tarybos posėdį Jaunimo centro pirmininkui Tomui Jakutavičiui, jaunimo ataskaita bus išklausyta artimiausiame LPSK Valdybos posėdyje.

Išklausyta Kontrolės komisijos ataskaita už 2019 metus, kurią pateikė komisijos pirmininkas Žydrūnas Mineikis. Tarybos nariai pritarė Kontrolės komisijos rekomendacijoms.

J. Matuizienė pateikė LPSK ataskaitą už 2019 metų sąmatos vykdymą ir sąmatos plano projektą 2020 metams. Jos priėmimas perkeltas Valdybos posėdžiui.

Vyko diskusijos apie kolektyvinių sutarčių turinį. Pasidalinta gerąja patirtimi vedant kolektyvines derybas su darbdaviais. Pateikta rekomendacijos kolektyvinėms deryboms ir pristatyta kitų LPSK Tarybos narių patirtis derantis dėl kolektyvinių sutarčių. Vyko diskusijos apie kolektyvinių sutarčių turinio ir jų naudą darbuotojams.

Bronius Bučelis