ES finansuos žaliojo vandenilio papildymo punktams Klaipėdoje įrengti

01 gruodžio 04:37 2023 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Klaipėdos uoste po kelerių metų planuojama pradėti gaminti žaliąjį vandenilį. Tai pirmasis toks projektas uostamiestyje, kuris neabejojama, prisidės prie CO2 išmetimų į aplinką mažinimo. Susisiekimo ministro įsakymu Klaipėdos uoste planuojamo vandenilio pildymo punktų įrengimo projektui skirta Europos Sąjungos (ES) parama.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos projektui „Viešųjų vandenilio pildymo punktų įrengimas Klaipėdos mieste“, kuris yra glaudžiai susijęs su pradėtu įgyvendinti žaliųjų degalų (vandenilio) gamybos plėtros projektu, skirtas 1,44 mln. eurų ES finansavimas. Bendra pildymo punktų įrengimo vertė sieks 3,6 mln. Eur. Už šią sumą planuojama atlikti teritorijos paruošimo darbus ir įrengti viešai prieinamus du vandenilio pildymo punktus.

„Vis aktyviau skatinamas perėjimas prie neutralumo klimatui ir gamtai, kitos globalios tendencijos įpareigoja Klaipėdos uostą, organizuojant tolesnę veiklą, vykdant plėtrą, atsižvelgti į aplinkos būklę ir nuolat siekti ją gerinti. Šiandien jūrų uostai nebėra vien krovos uostai, jie pasaulyje tampa alternatyvios, žaliosios energijos gamintojais, distributoriais. Norėdami būti pažangių uostų klube, kur vandenilis tampa svarbiu žalumo kriterijumi, privalome žengti koja kojon su laiku. Žinoma, mūsų įgyvendinamas vandenilio projektas nėra didelės apimties, palyginti su kitais uostais, kurie numato ne tik jo gamybą, bet ir eksportą, tačiau neabejojame, kad ši nauja ateinanti degalų rūšis prisidės prie CO2 sumažinimo“, – teigia Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.

Projektas vykdomas įgyvendinant Susisiekimo ministerijos susisiekimo plėtros programos pažangos priemonės „Skatinti alternatyviųjų degalų naudojimą transporto sektoriuje“ veiklą.

Projekto investicijomis bus mažinamos ŠESD emisijos ne tik uosto teritorijoje, bet ir mieste. Vandenilio pildymo punktuose bus įrengtos inovatyviausios technologijos. Žaliojo vandenilio degalais bus pildomi viešojo transporto autobusai, lengvieji ir sunkiasvoriai automobiliai bei į uostą atplaukiantys ir čia dirbantys laivai.

Kaip jau skelbta anksčiau, 4,8 mln. eurų siekianti Europos Sąjungos parama skirta Klaipėdos valstybinio jūrų direkcijos vykdomam „Žaliųjų degalų (vandenilio) gamybos plėtra Klaipėdos uoste“ projektui. Už šiuos pinigus numatyta įdiegti elektrolizerį su reikiama įranga, skirta vandenilio gamybai. Visa šio projekto vertė sudaro apie 7 mln. eurų.

Klaipėdos uoste žaliasis vandenilis bus gaminamas elektrolizės būdu, naudojant polimerinių elektrolitų membranos (PEM) tipo elektrolizerį. Įrenginys vandeniliui gaminti bus sumontuotas standartiniame 40 pėdų jūriniame konteineryje. Vandenilio gamybos įrangai Klaipėdos uoste planuojamas elektros poreikis – 3 MW. Vandeniliu bus pildomi į uostą atplaukiantys ir čia dirbantys laivai, miesto viešojo transporto autobusai.

Žaliojo vandenilio projektai, apimantys gamybos plėtrą ir pildymo punktų įrengimą, įgyvendinami  pagal ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo planą „Naujos kartos Lietuva“, finansuojamą Europos Sąjungos ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo priemonės „NextGenerationEU“ lėšomis.

Susiekimo ministerijos informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka