Kelių direkcija imasi iniciatyvos: sieks, jog kiekvienas senjoras šalies keliuose būtų su atšvaitu

18 spalio 11:16 2023 Spausdinti straipsnį Lankytojai Saugus eismas

Minint Atšvaitų dieną Lietuvos automobilių kelių direkcija inicijuoja tęstinę švietimo kampaniją vyresnio amžiaus žmonėms „Kaip gerai, kad mane matai“. Šiais metais akcija startuos Vilniaus mieste ir rajone, ateityje plėsis į kitus Lietuvos miestus ir miestelius. Akcijos metu, siekiant atkreipti dėmesį į senjorų pažeidžiamumą keliuose, skirtingų miestų ir miestelių viešose erdvėse bus dalinami atšvaitai, pasakojama apie jų svarbą.

Eismo įvykių statistikos duomenimis, 2019-2022 m. 41 proc. visų žuvusių pėsčiųjų buvo vyresni nei 65 metai. Net 67 proc. visų tragiškai pėstiesiems pasibaigusių eismo įvykių įvyko tamsiuoju paros metu.

„Šia akcija siekiame ne vienkartinio efekto – turime ambicingą tikslą, jog jau netolimoje ateityje nė vienas senjoras neišeitų į gatvę tamsiuoju paros metu be atšvaito. Tai leistų apsaugoti mūsų tėvus, senelius nuo skaudžių nelaimių keliuose, tad prie iniciatyvos kviečiu prisijungti ir savivaldybes, seniūnijas, nevyriausybines organizacijas. Kiekvienas paraginkime savo vyresnius šeimos narius, artimuosius, kaimynus užsidėti atšvaitą – tai ne smulkmena, o gyvybes išsaugantis sprendimas“, – akcentuoja Kelių direkcijos generalinis direktorius Marius Švaikauskas.

Atšvaitų diena Lietuvoje tradiciškai minima trečią spalio ketvirtadienį. Jos tikslas dar ir dar kartą atkreipti pėsčiųjų dėmesį į būtinybę būti matomam kelyje tamsiuoju paros metu. Atšvaitas ar šviesą atspindinti liemenė leidžia vairuotojui pastebėti pėsčiąjį saugiu atstumu ir, esant reikalui, sustabdyti automobilį. Tuo tarpu, savo saugumu nepasirūpinę pėstieji tampa itin pažeidžiami – matomumo laukas vairuotojui sutrumpėja vos iki keliasdešimt metrų, tad tinkamai reaguoti į situaciją kelyje nebelieka pakankamai laiko ir tokios akistatos, deja, neretai pasibaigia nelaime.

Lietuvos automobilių kelių direkcijos atstovai atkreipia dėmesį ne tik į atšvaito svarbą, bet ir tinkamą jo nešiojimą. Atšvaitas turi būti gerai matomas iš visų pusių, jo neturėtų užstoti rankinės ar kiti daiktai. Einant užmiestyje prieš automobilių judėjimo kryptį, atšvaitas turi būti dedamas ar kabinamas dešinėje pusėje, maždaug suaugusio pėsčiojo kelių aukštyje, kad būtų gerai apšviečiamas automobilio žibintų.

Iniciatyvą „Kaip gerai, kad mane matai“ Kelių direkcija ketina pradėti jau rytoj, spalio 19 d. Nemokamai atšvaitus vyresnio amžiaus žmonėms planuojama dalinti Vilniaus Lazdynų, Karoliniškių ir Šeškinės seniūnijose, spalio 20 d. – Vilniaus rajone: Nemenčinėje, Didžiojoje Riešėje ir Avižieniuose. Atšvaitų dalinimą kituose miestuose ir miesteliuose planuojama tęsti dar šiais metais.

LAKD informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka