Koks buvo arklinio tramvajaus likimas Kaune prieš 95 metus?

27 kovo 04:02 2023 Spausdinti straipsnį Istorija Lankytojai

Pastaruoju metu daug buvo kalbama apie tramvajaus diegimą Vilniaus mieste. Pasidomėjau apie arklinio tramvajaus likimą Kaune prieš 95 metus.

1928 m. kovo mėn. Kauno Miesto Valdyboje buvo pateiktas pasiūlymas išpirkti arklių tramvajaus koncesiją nelaukiant jos veikimo pabaigos 1932 metais miestas numatė įsigyti daugiau autobusų mieste, to nepadarius, naikinti nuo 1882-ųjų veikiančio arklinio tramvajaus nebuvo galima.

Arklių tramvajaus koncesininkai tvirtino, kad per pastaruosius penkerius metus jie kasmet vežė apie du milijonus keleivių, įmonės grynojo pelno gavo apie 70 000 litų kasmet. Tik tas pelnas nebuvo įrodytas jokiuose dokumentuose, grįstas tik įmonių savininkų tvirtinimais.

Nebuvo abejonės, kad 1924 m. mieste atsiradus daugiau autobusų, važiuojančiųjų tramvajumi sumažės. Vis dėlto naujieji autobusai dažnai gedo, jų eismas buvo organizuojamas prastai, todėl arklių tramvajus išlaikė konkurenciją ir nenustojo veikti. Buvo aišku, jog, panaikinus tramvajų, daugiau keleivių rinktųsi autobusus, todėl viena autobusų kompanija, kuri tikėjosi gauti koncesiją susisiekimui Kaune autobusais, siūlė tramvajaus koncesininkams nemažą pinigų sumą, kad tik jie nustotų važinėti.

Miesto Valdyba 1928 m. kovo mėn. viduryje taip pat planavo panaikinti tramvajų, kad ta pati autobusų susisiekimo įmonė  galėtų turėti daugiau pajamų, kurios pasiektų įmonę nustojus važinėti tramvajui. Žinoma, teko atsižvelgti ir į tai, kiek pelno tramvajaus koncesininkai kasmet gali netekti dėl koncesijos nutraukimo anksčiau laiko iki jos pabaigos.

Miesto Valdybos skaičiavimu, už likusius trejus metus  ji daugiausiai galėjo primokėti  po 30 000 litų metams ar šiek tiek daugiau, bet ne 1/2 milijono litų – tokie gandai buvo pasklidę mieste….

Štai tokie buvo Miesto Valdybos planai ir pamąstymai modernizuojant ir gerinant keleivių vežimą Kauno mieste prie 95 metus.

Kęstutis Pletkus

Nuotrauka – iš autoriaus asmeninio archyvo

  • 95