LTSA kviečia teikti pasiūlymus tarpmiestinių autobusų vežėjų konkurso projektui

rugsėjo 20 04:25 2021 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) parengė ir teikia derinti suinteresuotoms šalims tarpmiestinių autobusų vežėjų konkurso nuostatų projektą. Konkurencijos taryba LTSA įpareigojo iki lapkričio 14 d. suorganizuoti tarpmiestinių vežėjų konkursą ir tokiu būdu pašalinti konkurencijos ribojimą.

„Konkursas vežti keleivius tolimojo susisiekimo maršrutais bus organizuojamas pirmą kartą. Tai yra iššūkis tiek LTSA, tiek ir keleivių vežėjams. Sąlygos skelbiamos atvirai ir viešai, kad  visi socialiniai partneriai galėtų pateikti pastabas bei pasiūlymus. Tikimės, kad dėl konkurso sąlygų vyks racionali ir argumentais pagrįsta diskusija“,  – sako LTSA direktorius Genius Lukošius.

Autobusų maršrutai nesikeis

Planuojamu konkursu nesiekiama pertvarkyti šiuo metu vykdomų tarpmiestinių maršrutų.  „Visuomenę norime iš anksto nuraminti – tarpmiestiniai maršrutai, dėl kurių varžysis vežėjai, nesikeis. Baimė, kad dėl planuojamų pokyčių bus sudėtingiau keliauti, nebus kuo važiuoti ar pan., yra visiškai nepagrįsta. Pokyčiai orientuoti į tai, kad keleiviams keliauti būtų geriau, patogiau ir, tikėtina, pigiau“, – akcentuoja G. Lukošius.

Vežėjų laukia du etapai

Siekdama sumažinti administracinę  naštą vežėjams, kurie ketina dalyvauti konkurse dėl teisės vežti keleivius tolimojo susisiekimo maršrutais, LTSA, rengdama projektą, konkursą suskirstė į du etapus.

Pirmojo etapo metu bus sudaromas potencialių vežėjų sąrašas. Į jį bus įtraukti vežėjai, pateikę paraiškas, reikiamus dokumentus bei atitikę nustatytus minimalius atrankos kriterijus, tarp jų – tiek finansinių įsipareigojimų vykdymas, tiek įmonės bei jos vadovo reputacija.

Atrankos kriterijus atitikę vežėjai bus įtraukti į potencialių vežėjų sąrašą ir kviečiami dalyvauti antrajame konkurso etape. Būtent šiame etape vežėjai teiks savo pasiūlymus ir tarpusavyje varžysis dėl teisės geriausiomis sąlygomis vežti keleivius atitinkamais tolimojo reiso maršrutais.

Ypatingas dėmesys – asmenims su individualiais poreikiais bei transporto priemonėms

LTSA sudaryta komisija vežėjų pasiūlymus vertins atsižvelgdama į keturis kriterijus, kurie visi orientuoti į klientą: autobuso pagaminimo metai, ar jis pritaikytas asmenims su individualiais poreikiais, turintiems klausos ir regos negalią, vežimo kaina bei klientų aptarnavimo kokybės standartas.

LTSA tiki – asmenys su individualiais poreikiais neturi būti išskirti ir turi turėti galimybę judėti laisviau ir darniau. Birželio 1 d. kartu su Susisiekimo ministerija, žmones, turinčius individualius poreikius, vienijančiomis organizacijomis bei transporto sektoriaus socialiniais partneriais pasirašyto memorandumo įsipareigojimai pradedami įgyvendinti realiai. Vertinimo metu už tai, kad autobusas pritaikytas asmenims su individualiais poreikiais, bus skiriama net 30 proc. balų.

Ne ką mažiau svarbu, kad visi keleiviai tarpmiestiniais maršrutais važiuotų saugiai ir patogiai, todėl daug dėmesio bus skiriama autobusų gamybos metams.  Autobusas turėtų būti ne senesnis kaip 15 metų. Ši riba pasirinkta neatsitiktinai – visuose nuo 2007 metų gaminamuose autobusuose privaloma įrengti saugos diržus. Šiandien dalis tarpmiestinių autobusų šio reikalavimo neatitinka.

LTSA kviečia teikti pasiūlymus projektui

Visi gauti pasiūlymai bei argumentai bus vertinami siekiant tobulinti konkurso sąlygas ir įvykdyti kokybišką vežėjų atranką.

LTSA kviečia visuomenę bei suinteresuotas šalis iki spalio 1 d. teikti argumentuotus pasiūlymus ir pastabas. Tai padaryti galima keliais būdais:

LTSA informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka