LTSA skųs teismo sprendimą dėl tarpmiestinių autobusų vežėjų konkurso sustabdymo

07 kovo 10:29 2023 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai Naujienos

Vilniaus apygardos teismui įpareigojus laikinai stabdyti tarpmiestinių autobusų vežėjų konkurso procedūras, Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) šį sprendimą skųs Lietuvos apeliaciniam teismui.

„Negalime sutikti su teismo sprendimu, todėl teikiame skundą. Vežėjų tendencingi veiksmai ir piktavališkas nusistatymas prieš pokyčius tarpmiestinių autobusų sistemoje kelia chaosą. Dvejus metus besitęsiantys teismo procesai, tendencingi ir suplanuoti tarpmiestinių autobusų vežėjų veiksmai, manipuliavimas viešojoje erdvėje pastarosiomis dienomis pasiekė kulminaciją. Apmaudu, kad verslo priešprieša valstybės siekiams įgyvendinti pokyčius  persikelia į teismus. Be to, kad dėl vežėjų sukeltos krizinės situacijos įsisukame į teismų karuselę, valstybė gali patirti ir materialinių nuostolių“, –  sako LTSA direktorius Genius Lukošius.

Pasak jo,  šiuo metu dedamos maksimalios pastangos, kad vežėjų sukelta krizinė situacija kuo mažiau keltų nepatogumų keleiviams, intensyviai ieškoma sprendimų. „Tikime, kad sprendimus rasime, tačiau šioje krizinėje situacijoje tai nėra paprasta, nes privalome atsižvelgti ir į teismų įpareigojimus.  Be to, nevykdžius Konkurencijos tarybos įpareigojimo, po balandžio 1 d. LTSA privalėtų mokėti finansinę baudą – 600 eurų už kiekvieną pažeidimo vykdymo dieną. O tai yra mokesčių mokėtojų pinigai“, –  sako Genius Lukošius.

Skundą teismui įsibėgėjus II konkurso etapui LTSA vertina kaip apdairiai suplanuotą veiksmą siekiant visais būdais stabdyti bet kokius pokyčius keleivių vežimo srityje. Šie veiksmai tik įrodo, kad tarpmiestiniais maršrutais keleivius vežančios įmonės bando diskredituoti LTSA ir įvaryti valstybę į kampą, nepalikdamos galimybės keliauti tarpmiestiniais maršrutais.

Pasak G. Lukošiaus, 30 metų tarpmiestinių autobusų vežėjai naudojosi jiems palankiomis sąlygomis ir susidariusia situacija. Per tiek laiko nebuvo suorganizuota nė vieno konkurso, buvo užgesintos bet kokios valstybės pastangos imtis pokyčių, o sutarčių pratęsimui kas penkeri metai  didelę įtaką turėjo įmonių lobistai. Ši situacija lėmė  verslo įmonių ilgametį įsigalėjimą rinkoje ir vis didesnę įtaką sprendimų priėmėjams politiniu lygmeniu.

LTSA pirmą kartą konkurso nuostatų projektą vežėjams ir socialiniams partneriams pristatė dar 2021-ųjų rugsėjo mėnesį. Vėliau rengiamos viešos diskusijos, nuostatų derinimo etapai bei vežėjų pastabos ir pasiūlymai padėjo priimti galutines konkurso sąlygas. Jos 2021-ųjų gruodžio mėnesį buvo galutinai suderintos, patvirtintos ir viešai įsipareigota 2022 m. vasarą paskelbti viešą konkursą.

Vežėjai konkurso sąlygas galėjo skųsti dar 2021-aisiais arba 2022 m. gruodžio mėnesį, kai LTSA tik paskelbė konkursą. Tačiau dalis vežėjų sprendimą kreiptis į teismą pasirinko lemiamu momentu  – likus kiek daugiau nei mėnesiui iki konkurso pabaigos. Šie suplanuoti dalies vežėjų veiksmai konkurso eigai kelia realią grėsmę, o keleivius palieka nežinioje.

„Skųsdami teismui konkurso sąlygas ir tokiu būdu stabdydami konkurso eigą, vežėjai žinojo, į kokią situaciją patenka LTSA bei patys keleiviai. Vežėjai turėtų suprasti atsakomybę prieš visuomenę ir  patys turėtų būti suinteresuoti padėti keleiviams keliauti. Vežėjų gera valia ir siekis bendradarbiauti šiuo metu turėtų būti kertinis aspektas siekiant visiems priimtino rezultato“, –  sako LTSA direktorius Genius Lukošius.

Iki šios dienos 40 potencialių vežėjų pateikė dokumentus ir dalyvauja konkurse. Reikia atkreipti dėmesį, kad kelių rinkos dalyvių manipuliavimas turės  neigiamos įtakos tiems vežėjams, kurie yra pasiruošę sąžiningai konkurencijai, bei tiems, kurie beveik 10 metų bando patekti į rinką.

Svarbi žinia visiems keliaujantiems autobusais – ši situacija susijusi tik su tarpmiestinių autobusų maršrutais. Priemiestiniai autobusai ir toliau kursuos, todėl suprasdami sudėtingą situaciją kviečiame savo keliones planuoti kiek galima anksčiau.

LTSA informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka