Mokslininko tyrimo rezultatai gali pagerinti Lietuvos kelių būklę

31 kovo 03:19 2025 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Lietuvos kelių kokybė diskusijų sulaukia nuolatos, tačiau VILNIUS TECH mokslininko dr. Mindaugo Zakarkos atlikti geotinklu armuoto grunto tyrimai bei jų rezultatai gali šią situaciją iš esmės pakeisti. 

Iki šiol projektuojant kelius tekdavo pasitelkti parametrus remiantis užsienio rekomendacijomis, parengtomis pagal jų grunto tipus ir kurie nebūtinai atitiko mūsų šalies gruntą. Tačiau po ketverių doktorantūros metų darbo laboratorijose, dr. M. Zakarka parengė rekomendacijas, kuriomis nuo šiol galės vadovautis Lietuvos kelininkai.

Be to, išsikelti studijų tikslai ne tik padėjo mokslininkui sukurti itin praktiškai pritaikomą bei reikalingą metodiką, bet ir suteikė daug kitos naudingos patirties.

Tikslūs parametrai – tvirtesni keliai

„Vienas iš mano darbo tikslų buvo ištirti, kaip panaudojus geotinklą pasikeičia grunto savybės. Šis tyrimas yra itin aktualus, kadangi kartais kelių konstrukcijos (sankasos, pylimai) yra įrengiamos ant silpno grunto, todėl reikia ieškoti sprendimų, kaip užtikrinti įrengiamos grunto konstrukcijos stabilumą. Tyrimo metu aš koncentravausi į armavimą geotinklu ir tyriau, kaip triašio slėgio aparate atsispindi šio tinklo poveikis, bei nustačiau sustiprėjimo parametrus, kuriuos toliau bus galima naudoti sudarant bandymų programą ar tiesiogiai projektuojant“, – pasakoja mokslininkas M. Zakarka.

Atlikdami projektavimą, kelininkai neturi tinkamų parametrų mūsų šalies gruntui, todėl remiasi užsienio rekomendacijomis. Taip yra todėl, kad bandymai su triašio slėgio prietaisu yra reti ir riboti, kol kas Lietuvoje jį turi tik kelios institucijos, tarp jų – ir VILNIUS TECH. Jaunasis mokslininkas disertacijos metu turėjo galimybę atlikti didelį kiekį bandymų, kad galėtų nustatyti parametrų pokytį ir pateikti rekomendacijas skirtingoms gruntų rūšims. Gautus rezultatus M. Zakarka jau pristatinėja įvairiose konferencijose bei universitete ir toliau tęsia įvairius tyrimus.

Ne tik žinios, bet ir asmeninis tobulėjimas

Nors doktorantūros studijos daugeliui skamba kaip iššūkis, jaunasis mokslininkas pasakoja, jog bendradarbiavimas su kitais šios srities specialistais ir dalyvavimas įvairiose konferencijose bei stažuotėse davė daug vertingos patirties: išmokė pristatyti save ir savo darbus, suteikė daugiau pasitikėjimo savimi, taip pat pagerino užsienio kalbos vartojimo, viešojo kalbėjimo ir bendravimo įgūdžius, praplėtė supratimą apie tarptautinį bendradarbiavimą.

„Pradėjus studijuoti, iš pradžių būna daug nežinomybės, todėl verta pasitikėti kitais. Būtinai klausykite savo darbo vadovų – jie žino, ką sako. Taip pat – nebijokite eiti ir klausti dėstytojų bei kitų doktorantų įžvalgų, nes jos gali padėti jums pagerinti savo darbą ar tyrimus. Ir taip su laiku ta nežinomybė virs supratimu bei žinojimu“, – svarstantiems apie studijas pataria dr. M. Zakarka.

Pranešimas spaudai

Linos Jakubauskienės nuotrauka