OKB-1 – milžiniško sovietinio autobuso projektas

19 sausio 05:12 2017 Spausdinti straipsnį Lankytojai Muziejus

okbSovietų projektas, kuris realybėje niekada taip ir nebuvo įgyvendintas – autobusas OKB-1. Jis turėjo priminti milžinišką sausumos lėktuvą.

Autobuso ilgis – penkiasdešimt metrų, salone – 90 sėdimų vietų. Tai buvo magistralinio autobuso traukinio, skirto važinėti tolimais atstumais, projektas. Daugiausia dėmesio projektuojant skirta transporto priemonės aerodinamiškumui . Oro pasipriešinimo koeficientas transporto priemonės priekyje buvo rekordinis – 0,113 Cx. Arčiau prie autobuso „uodegos“ (o jis iš tiesų turėjo uodegą), šis rodiklis mažėjo iki 0,618 Cx.

okb1Aptakus kėbulas, primenantis lėktuvo fiuzeliažą, buvo sumontuotas ant ištemptos keturašės važiuoklės. Dvi galinės ašys buvo vedančiosios, visi ratai uždengti gaubtais.

Vairuotojo kabina buvo atskirta nuo salono, variklis ir pavarų dėžė įkurdinta siauroje „uodegoje“.

1939-40 m. m. buvo pagaminti 24 maketai, kurių mastelis – 1:24. Jie buvo bandomi aerodinaminiame vamzdyje Žukovskio vardo Aerodinamikos laboratorijoje.

Nors projektas iš pažiūros atrodo utopinis, konstruktoriai pagamino ir natūralaus dydžio autobuso maketą. Akivaizdu, kad toks autobusas keliuose pasirodyti negalėjo, nes varikliai, nepaisant transporto priemonės aerodinamiškumo, nebūtų pajėgę „varyti“ tokio dydžio monstro. Be to, nebuvo gamintojo, kuris sugebėtų pateikti važiuoklę gigantiškai transporto priemonei.

 

eBus.lt