Pasak advokato Dariaus Sosnovskio ir teisininkės Anos Rynkun, kad ir koks menkas atrodytų sukeltas eismo įvykis, pasitraukimas iš įvykio vietos gali brangiai kainuoti ir moraline, ir materialine prasme.
Atrodytų, įprasta situacija: prekybos centro aikštelėje ar daugiabučio kieme vairuotojas riedėdamas atbulas kliudo stulpelį ar kitą automobilį. Dažnai atsitrenkimas būna nestiprus. Vairuotojas išlipęs apžiūri kliudytą stulpelį ar kitą automobilį, pats įvertina apgadinimus ir padaręs išvadą, kad žala niekam nepadaryta, nuvažiuoja.
Tuo tarpu vaizdo kameros ar šalia einantys praeiviai užfiksuoja šį įvykį. Tai vėliau tampa neginčijamais įrodymais ar atsiranda liudytojų. Todėl automobilį vairavęs asmuo gali sulaukti šaukimo į policiją ir būti apklausiamas dėl pasišalinimo iš eismo įvykio vietos.
Traukiamas administracinėn atsakomybėn vairuotojas nenori prisiimti atsakomybės. Jis teisinasi, kad tiesiog nematė kliūties ir nepastebėjo, nejuto susidūrimo. Pasitaiko, kad vairuotojas padaro nusižengimą tiesiog klysdamas dėl savo veiksmų teisėtumo, t.y. teigdamas, kad galimai nieko nekliudė.
Tuo tarpu jeigu vairuotojas išlipo iš mašinos ir apžiūrėjo kliudytą stulpelį ar kitą automobilį traktuojama, kad jis galėjo ir privalėjo suprasti apie kontaktą.
Advokato Dariaus Sosnovskio ir teisininkės Anos Rynkun teigimu, pasišalinimas iš eismo įvykio vietos baudžiamas labai griežtai, nesvarbu, kokia žala kitam padaryta. Todėl manantys, kad nedidelis kitos mašinos, stulpelio ar bet kokio kito daikto nubrozdinimas yra nereikšmingas dalykas – labai klysta.
Vadovaujantis Kelių eismo taisyklėmis ir Lietuvos Respublikos administracinių teisės pažeidimų kodekso 130 straipsnio 1 dalimi, asmeniui, pasišalinusiam iš eismo įvykio vietos, gresia bauda nuo 868 eurų iki 1448 eurų su teisės vairuoti transporto priemones atėmimu nuo trejų iki penkerių metų.
Bet koks turtas kelyje – ženklai, atitvarai ar kelkraščių blokai – turi apibrėžtą vertę ir savo šeimininkus. Pasišalinimas iš įvykio vietos baudžiamas vienodai, nepriklausomai nuo to, kokia žala kitam padaryta.
„Todėl nesvarbu, padaryta 50-ies ar 5 tūkst. eurų žala, vadovaujantis Kelių eismo taisyklėmis, pažeidėjas privalo nedelsdamas pranešti apie eismo įvykį policijai, kad vėliau nebūtų apkaltintas dėl pasišalinimo“, – primena advokatas Darius Sosnovskis ir teisininkė Anos Rynkun.
Griežtos sankcijos už pabėgimą iš įvykio vietos pirmiausia nukreiptos prieš kelių chuliganus. Tačiau visi eismo dalyviai turėtų būti dėmesingi ir nepakliūti į panašias situacijas.
Transekstos informacija
Linos Jakubauskienės nuotrauka