Rygoje – svarbus Baltijos transporto profsąjungų Fedeacijos susitikimas

03 birželio 04:28 2019 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Gegužės 29-ąją Rygoje Baltijos transporto profsajugų Federacijos atstovai susitiko su ETF politikos sekretore Cristina Tilling. Susitikime taip pat dalyvavo Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo pirmininkas Bronius Bučelis, Lietuvos kelių ir autotransporto darbuotojų profsąjungų Federacijos Teisininkė Jovita Jančiauskienė, Estijos transporto federacijos pirmininkas Ullar Kallas, Latvijos transporto profsąjungų pirmininkas Juris Kalnins.

 

Susirinkusius pasveikino Latvijos transporto profsąjungų pirmininkas Juris Kalnins. Estijos transporto federacijos pirmininkas Ullar Kallas paminėjo, kad Baltijos šalių transporto profsąjungos bendradarbiauja daugiau kaip 6 metus, kasmet aptaria situaciją transporto sektoriuje. Be to, ne kartą drauge organizavo akcijas, susitiko pasienyje su krovininio transporto vairuotojais, dalijo informacinius lipdukus,  kur jie galėtų kreiptis dėl juridinės pagalbos.

Lietuvos transporto darbuotojų profesinių sąjungų Forumo pirmininkas Bronius Bučelis informavo, kad vyksta kolektyvinės derybos su Lietuvos nacionalinės vežėjų automobiliais asiociacijos „Linava“ vadovais dėl atlyginimo koeficiento padidinimo. Birželio 18 d. vyks trečiasis kolektyvinių derybų susitikimas, kur šalys aptars šakinės kolektyvinės sutarties pasirašymo klausimus.

ETF politikos sekretorė C. Tilling sakė, jog ETF jau teikia pagalbą Belgijos, Danijos, Švedijos, Rumunijos iš trečiųjų šalių atvykusiems vairuotojams, moko juos dirbti ES šalyse, Belgijos profsąjungos turi sudarę programą, kuri gali profsąjungos nariui apskaičiuoti atlyginimą, pateikus išimtą tachografo kortelę. Socialinėms ir juridinėms paslaugoms teikti kasmet skiriama 40 tūkst. eurų.  ETF priklauso apie 5000 krovininio transporto vairuotojų.

ETF politikos sekretorė pasiūlė Baltijos šalių transporto Federacijos vadovams dalyvauti projekte, įdiegti vairuotojams išmaniuosiuose telefonuose programėlę, kur pateikta informacija apie visapusę pagalbą. Čia turėtų būti pateikti kontaktiniai atsakingų profsąjungų darbuotojų duomenys, minimalus toje šalyje mokamas atlyginimas, teikiamos socialinės bei juridinės paslaugos. C. Tilling domėjosi Kalvarijos poste vairuotojams įrengtu informaciniu centru, kuris šiuo metu neveikia, siūlė pasidomėti,  kas numatoma daryti su šiuo pastatu.

C. Tilling dar kartą trumpai pristatė Europos Parlamento priimto mobilumo paketo, kurį svarstys naujai išrinkti parlamento nariai, pagrindines nuostatas. Jo priėmimas priklausys nuo to, kas bus paskirtas Transporto komisaru. Tai paaiškės liepos mėnesį, o galutinis mobilumo paketo priėmimas planuojamas ES Parlamente rugsėjo-spalio mėnesiais. „Aišku, atsižvelgiant į Europos komisijos pateiktas išvadas, ETF Vykdomasis komitetas kreipsis į Valstybių vyriausybes dėl mobilumo paketo įgyvendinimo. ETF neprieštarauja, kad būtų organizuojama susitikimas su Baltijos šalių darbdaviais, kur būtų aptarta mobilumo paketo svarba ir išklausyta profsąjungų nuomonė“, – sakė C. Tilling.

Toks susitikimas planuojamas Kaune rugsėjo mėnesį, jo darbotvarkė dar bus derinama. ETF per dvi savaites parengs bukletą, kur bus pateikta į daugelį šalių kalbų išversta informacija dėl mobilumo paketo. Žadama įteisinti nuostatą, kad kabotažui būtų taikomas 6 savaičių laikotarpis.

U. Kallas priminė, kad visos keleivinio transporto įmonės Estijoje yra privačios, išskyrus Talino viešojo transporto įmonę, kuri priklauso savivaldybei. Estijoje pasirašytos šakinės kolektyvinės sutartys, transporto sektoriuje vairuotojams nustatytas minimalus mėnesio atlyginimas 945 eurai, nuo 2020 metų žadama siūlyti atlyginimą didinti iki 1 200 eurų.

J.Kalnins informavo, kad vyksta viešųjų pirkimų konkursai maršrutams Latvijoje. Šioje šalyje su darbdaviais pavyko sutarti, kad nuo 2020 metų bus mokamas valandinis tarifinis atlyginimas 5 eurai, 2022 m. – 5,40 euro Ir 2025 m. – 5,80 euro už valandą. Tiesa, yra ir kitų sąlygų dėl atlyginimo mokėjimo. Liepojos autobusų parko vairuotojai, nesutikę su pateiktomis mokėjimo sąlygomis, gegužės 30 d. paskelbė streiką,  bet darbdavys dėl streiko teisėtumo kreipėsi į teismą, kuris streiką sustabdė.

C. Tilling paminėjo, kad daugelių šalių vyksta Savivaldybėms priklausančių įmonių privatizacija, bet jei profesinės sąjungos dirbs kartu su tos šalies politikais, ras būdų bendrai spręsti socialines darbuotojų problemas.

Bronius Bučelis