Seimas atidėjo sprendimus: ką daryti prastovas paskelbusiam verslui ir dirbantiems savarankiškai

02 balandžio 04:37 2020 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Seimui atidėjus sprendimus dėl subsidijų darbo užmokesčiui prastovos metu ir kriterijų dirbantiems savarankiškai, darbdaviai ir dirbantys savarankiškai toliau kviečiami dėl pagalbos iš valstybės į Užimtumo tarnybą kreiptis nuo balandžio 5 dienos.

 

 

„Nors Seimas priėmė ne visus įstatymus, niekas nesikeičia. Kaip ir anksčiau, dėl subsidijų ir išmokų į Užimtumo tarnybą raginame kreiptis nuo balandžio 5 dienos. Darysime viską, kad pinigai žmones pasiektų dar iki Velykų“, – teigia ministras Linas Kukuraitis.

Subsidijos darbo užmokesčiui  pagal siūlomą naują modelį

Užimtumo įstatymo pataisoms, kuriose numatomi didesni subsidijų dydžiai, – 70 ir 90 proc.  – kitą savaitę dar turės pritarti Seimas.

Vyriausybėje buvo  pritarta tokiems subsidijų dydžiams:

70 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 910,5 eurų bruto t.y. ne daugiau kaip 1,5 minimaliosios mėnesinės algos.

90 proc. nuo darbuotojui priskaičiuoto darbo užmokesčio, bet ne daugiau nei 607 eurai bruto t.y. ne daugiau kaip 1 minimalioji mėnesinės alga.

Išmoka dirbantiems savarankiškai siekia 257 eurus. Tai atitinka 2020 metais nustatytą minimalių vartojimo poreikių dydį.

Darbdaviai ir dirbantys savarankiškai dėl valstybės pagalbos galės kreiptis į Užimtumo tarnybą nuo balandžio 5 dienos. Planuojama, kad subsidijos ir išmokos bus išmokėtos įsigaliojus Užimtumo įstatymo pataisoms.

Apie prastovą reikės pranešti VDI

Remiantis antradienį Seimo priimtomis Darbo kodekso pataisomis, prastova gali būti skelbiama, kai Vyriausybė nustato ekstremaliąją situaciją ir karantiną bei darbdavys dėl to negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo, nes nėra galimybių dirbti nuotoliniu būdu arba darbuotojas nesutinka dirbti kito pasiūlyto darbo.

Kai per ekstremalią situaciją ir karantiną paskelbiama prastova, darbuotojas nevyksta į darbą ir jam mokamas ne mažesnis kaip minimalus darbo užmokestis, jei darbo sutartyje sulygta visa darbo laiko norma. Minimali alga šiuo metu siekia 607 eurus „ant popieriaus“ arba 437 eurus „į rankas“.

Darbdaviai, paskelbę prastovas, turės apie tai pranešti Valstybinei darbo inspekcijai (VDI). Tą padaryti  turės per tris darbo dienas, nuo Darbo kodekso pataisų įsigaliojimo. Jos įsigalios pasirašius prezidentui.

Jeigu darbdavys prastovą paskelbs jau po to, kai Darbo kodekso pataisos bus įsigaliojusios, apie tai VDI turės pranešti per vieną darbo dieną.

SADM informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka