Seime priimtas Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narės Rasos Petrauskienės Transporto lengvatų įstatymo pakeitimas, kuriame numatoma transporto lengvata 10–19 metų moksleiviams, važiuojantiems priemiestiniais autobusais ar troleibusais. Priimtomis įstatymo pataisomis smarkiai pagerintos sąlygos iš regionų į miestų mokyklas važiuojantiems moksleiviams, kuriems nereikės mokėti pilnos kainos, kaip buvo iki šiol.
„Į moksleivius diskriminuojančią Transporto lengvatų įstatymo spragą pirmiausia dėmesį atkreipėme Klaipėdos rajone. Pastarajame gyvenantys tėvai savo vaikus dažnai leidžia į uostamiesčio mokyklas, nes priemiestyje nepakankamai išvystytas ugdymo įstaigų tinklas. Iš priemiesčio į Klaipėdą nuolat kursuoja priemiestiniai autobusai, bet dalinę kompensaciją bilietėliui gauna tik tam tikros moksleivių ir studentų kategorijos. 10–19 metų amžiaus moksleiviai, besimokantys pagal bendrojo ugdymo programą, moka visą kainą. Logiškai mąstant būtent šiai kategorijai viešasis transportas itin aktualus – vaikai jau tampa savarankiški, o pamokų ir būrelių tvarkaraštis dažnai nebesutampa su tėvų darbo grafiku“, – įstatymo spragą apibūdino R. Petrauskienė.
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos transporto lengvatų įstatymu, šiuo metu visi mokiniai, nepriklausomai nuo jų amžiaus, turi teisę įsigyti važiavimo vietinio (miesto) reguliaraus susisiekimo autobusais ir troleibusais bilietus su šiomis nuolaidomis: terminuotą vardinį važiavimo bilietą (80 proc. nuolaida) arba vienkartinį važiavimo bilietą (50 proc. nuolaida).
Skirtingai nei mieste, važiuojant priemiestyje nuolaidos įstatymu nustatytos tik daliai mokinių. Teisę įsigyti vienkartinį arba terminuotą vardinį važiavimo priemiestinio reguliaraus susisiekimo autobusais bilietą su 50 procentų nuolaida turi 7–10 m. vaikai, aukštųjų mokyklų studentai, studijuojantys pagal nuolatinę arba dieninę studijų formą ir mokiniai, kurie mokosi pagal formaliojo profesinio mokymo programas ir specializuoto ugdymo krypties mokyklų moksleiviai.
„Įstatymo pakeitimas ne tik suvienodino lengvatų tvarką visų amžiaus grupių moksleiviams, bet ir nemažai sumažins finansinę naštą tėvams, kurių vaikai važinėja priemiesčio maršrutais“, – pažymėjo Seimo narė.
Anot parlamentarės R. Petrauskienės, negautos vežėjų pajamos būtų kompensuojamos iš savivaldybių, išdavusių vežėjams leidimus vežti keleivius vietinio (miesto ir priemiestinio) reguliaraus susisiekimo autobusais ir troleibusais, biudžetų.
LR Seimo informacija
Linos Jakubauskienės nuotrauka