Vežėjai kviečiami jungtis prie pasaulinės chartijos ir gerinti vairuotojų darbo sąlygas

20 gegužės 03:50 2021 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis

Didžiausia Lietuvos vežėjus automobiliais vienijanti asociacija „Linava“ pasirašė tarptautinės kelių transporto sąjungos (IRU) inicijuotą chartiją, kuria siekiama gerinti profesionalių vairuotojų darbo sąlygas visame pasaulyje ir kviečia prie šios iniciatyvos jungtis šalies transporto įmones bei kitas jas vienijančias organizacijas. 

 

Tarptautinė bendruomenė šį strateginį dokumentą inicijavo praėjusią savaitę vykusioje IRU Generalinėje asamblėjoje, kurioje dalyvavo ir šiai organizacijai priklausančios asociacijos „Linava“ atstovai. IRU atstovauja 73 pasaulio valstybių krovinių, keleivių, turistų vežėjus automobiliais ir vienija 3,5 milijono transporto įmonių iš viso pasaulio.

Asociacijos prezidento Romo Austinsko teigimu, kelių transporto pramonė yra mūsų ekonomikos pagrindas ir atlieka svarbų vaidmenį kasdieniame žmonių gyvenime bei judrume.

„Šis sektorius ne tik Lietuvoje, bet ir visame pasaulyje susiduria su rimtais socialiniais, darbo ir ekonominiais iššūkiais bei patiria didelį vairuotojų trūkumą. Ypač situaciją apsunkina pasaulinė koronaviruso (COVID-19) pandemija, nauji Mobilumo paketo reikalavimai vairuotojus gražinti poilsiui kas keturias savaites į registracijos ar gyvenamąją šalį. Norėdami juos išpildyti vežėjai turi įdarbinti dar daugiau vairuotojų, kurių ir taip trūksta“, – sako R. Austinskas.

Generalinis sekretorius Zenonas Buivydas sako, kad pagrindinis šios chartijos tikslas yra gerinti elgesį su vairuotojais pakrovimo ir iškrovimo vietose, jų darbo sąlygas, didinti darbo efektyvumą ir prisidėti prie to, kad ši profesija būtų patrauklesnė.

„Tik bendromis jėgomis galime pasiekti, kad situacija gerėtų. Prisijungimas prie šio tarptautinės bendruomenės inicijuoto strateginio dokumento būtų labai svarbus žingsnis pirmyn. Tad kviečiame mūsų šalies transporto įmones ir jas vienijančias organizacijas jungtis prie šios iniciatyvos, siekiant gerinti vairuotojų profesijos įvaizdį ir darbo sąlygas“, – sako Z. Buivydas.

Chartijoje rašoma, kad elgesys su vairuotojais pristatymo vietose yra vienas iš pagrindinių elementų, padedančių padidinti šios profesijos patrauklumą ir taip pašalinti vairuotojų trūkumą.

„Mes, kaip suinteresuotieji pervežimų industrijos subjektai, esame įsipareigoję pakeisti šią tendenciją ir imamės veiksmų, kad padidintume sektoriaus patrauklumą ir pabrėžtume turimų darbo vietų kokybę. Pasaulinė kelių transporto organizacija (IRU) suvienijo jėgas su Europos krovinių siuntėjų taryba (ESC) ir Europos transporto darbuotojų federacija (ETF), kad pagerintų esamą situaciją užsakomaisiais reisais. Mes pripažįstame, kad svarbu laikytis bendrų vertybių ir skatinti bendradarbiavimą vietoje, kad būtų galima veiksmingai spręsti esamus iššūkius“, – rašoma chartijoje.

Pasirašiusieji įsipareigoja laikytis pagarbaus ir nediskriminuojančio bendravimo tarp visų šalių, dalyvaujančių paėmimo, pristatymo ir vežimo operacijose, siekiant užtikrinti pasitikėjimą ir sklandų bendradarbiavimą. Taip pat įsipareigojama užtikrinti, kad vairuotojai turėtų saugią prieigą prie sanitarinės įrangos ir patalpų, siekiant vairuotojų gerovės pandemijos metu ir po jos.

Tarptautinės transporto bendruomenės partnerystė grindžiama šiais principais:
–        Kelių transportas yra gyvybiškai svarbus mobilumui, tiekimo grandinei ir pasaulio ekonomikai;
–        Profesionalūs vairuotojai yra pagrindinis tiekimo grandinės turtas;
–        Dėl profesionalių vairuotojų trūkumo, reikia imtis skubių veiksmų, susijusių su platesniu suinteresuotųjų šalių aljansu;
–        Teisinė atitiktis ir abipusė pagarba išliks mūsų bendrų vertybių pagrindas.

Tad visi suinteresuoti mūsų šalies transporto sektoriaus atstovai yra raginami prisijungti prie iniciatyvos ir rodyti pavyzdį. Pasirašiusieji prisidės prie bendro tikslo, kad transporto pramonė taptų geresne vieta dirbti.

Jungtis prie chartijos ir įsipareigoti gerinti elgesį su vairuotojais galima čia: https://support-our-drivers.org/charter/

Linavos informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka