Vieno Latvijoje pagaminto ir Čilėje atsidūrusio RAF istorija

03 gegužės 18:41 2022 Spausdinti straipsnį Lankytojai Muziejus

Tai – RAF-977 (LATVIJA), pagamintas 1961-ųjų metų pirmoje pusėje ir kažkada atsidūręs Pietų Amerikoje, Čilėje.

Viename iš periodikos leidinių 2020 m. pavasarį pasirodė skelbimas: „Parduodamas mikroautobusas RAF 977, 1961 m.l aidos”. Aišku, šį skelbimą pastebėjo daug kas, ypač iš buvusios Tarybų Sąjungos ir norėjo jį nusipirkti, bet likimas  palankus buvo latviams. Derybos buvo ilgos, maždaug pusantrų metų. Šias derybas vedė „Rigas Motormuzejs” darbuotojai, daug padėjo Latvijos ambasados darbuotojai Čilėje. 2021 m. spalio mėn. 10 d. jūrinis konteineris, kuriame buvo RAF – 977 pasiekė Rygos uostą, iš čia buvo nugabentas į muziejaus restauravimo dirbtuves. Čia per mėnesį buvo atlikti automobilio moksliniai tiriamieji darbai kai buvo nustatyta, kad šis autobusiukas buvo pagamintas 1961 m. pirmame ketvirtyje. Taip pat muziejaus darbuotojai labai nustebo, kad gerai išsilaikęs kėbulas, palyginus su esančiu muziejaus ekspozicijoje RAF-977E, 1963 m. laidos.

Tiesa, orginalių detalių liko nedaug: pvz., prietaisų skydelis nuo CHEVROLET’o, variklis – PLYMOUTH, 1941 m. laidos, vandens siurblys – „Dodge“, salono apmušalų, kaip ir salono, praktiškai nelikę. Šiek tiek patvarkę šį autobusiuką, vėlyvą 2021 m. rudenį pastatė į muziejaus ekspoziciją. Vėliau, tai yra šių metų pavasarį, jis turėjo būt pervežtas į muziejaus filialo Bauskėje ekspoziciją.

Kaip šis autobusiukas tais laikais atsidurė Vakaruose, informacijos nedaug. Kaip pasakojo buvęs šio autobusiuko savininkas, šį autobusiuką jam pardavė 7-tame dešimtmetyje vienas misionierius, o šis jį įsigijo irgi apie 1961-1962 m. m. Austrijoje, prieš išvykdamas vykdyti savo misiją į Lotynų Ameriką.

Štai tokia šio mikroautobusiuko, vienintelio šio modelio, likusio pasaulyje, istorija.

Parengė Kestutis Pletkus