Vilniaus stoties teritorijos permainų laukia ne tik vilniečiai, bet ir daugelis Lietuvos gyventojų, atvykstančių į sostinę. Rugsėjo 2 d. 17 val. bendrovė „Vilniaus planas“ kviečia visuomenę darsyk susitikti Vilniaus miesto savivaldybės tarybos salėje (Konstitucijos pr. 3, antras aukštas) ir susipažinti su atnaujintu 32,8 ha teritorijos tarp Panerių, Geležinkelio, Stoties ir Seinų gatvių detaliuoju planu.
Geležinkelio stoties teritorijos atgimimas
Vilniaus geležinkelio stoties teritorijos transformacijos projektu „Vilnius Connect“ ir Stoties aikštės pertvarka siekiama sukurti modernų daugiafunkcį mobilumo, verslo ir laisvalaikio centrą su viešosiomis erdvėmis. UAB „Vilniaus planas“ parengtas detalusis planas yra rajono pokyčių pamatas, padėsiantis įgyvendinti kompleksinį teritorijos atnaujinimą.
Rengėjai, atsižvelgę į detalųjį planą derinančių institucijų ir gyventojų pastabas, papildė projektą nauja medžiaga ir teikia pakartotiniam susipažinimui. Pokyčių nėra daug, tačiau dalyje teritorijos nuspręsta sumažinti galimą statinių aukštį, išplėsti numatomų veiklų galimybes ir nurodyti želdynų tvarkymo gaires. Atlikta ir kitų smulkesnio pobūdžio korekcijų, kurios bus išsamiai pristatytos viešos konsultacijos metu. Iš anksto susipažinti su detaliojo plano sprendiniais galima čia:
Detalusis planas padės įgyvendinti tarptautinio architektūrinio konkurso laimėtojos kompanijos „Zaha Hadid Architects“ projektą. Laimėtojų komanda turi daug patirties projektuojant sudėtingus objektus, kompanija sukūrė ir „Rail Baltica“ geležinkelio stoties Taline projektą. Vienas iš „Zaha Hadid Architects” pasiūlytų sprendinių – apie 9 500 kv. m statinys virš geležinkelio bėgių, sujungsiantis Naujininkų rajoną su Naujamiesčiu ir Senamiesčiu. Šiame statinyje turėtų įsikurti komercinės erdvės bei nauja keleivių laukimo salė su tiesioginiu praėjimu į peronus. Virš bėgių taip pat numatytos patogios jungtys pėstiesiems ir dviratininkams.
Aplinkinėse erdvėse – daugiau žalumos
Pokyčiai Stoties rajone jau prasideda. Šiemet tikimasi pradėti apleistos Šv. Stepono bažnyčios teritorijos tvarkymo darbus ir paversti ją pagrindine stoties teritorijos žaliąja erdve. Nuo XVI a. šioje vietoje, prie kelio, vedusio per Rūdininkus į Krokuvą, buvo bažnyčia, kapinės, vienuolyno sodas ir ilgą laiką ši teritorija žaliavo. Tačiau bėgant laikui, šioje vietoje caro valdžia įkurdino kalėjimą, vėliau bažnyčioje buvo akmenskaldžių cechas, o sovietmečiu teritorija tapo sandėliavimo ir gamybos zona.
Pokyčių laukia ir Strumilos sodas bei Pelesos g. skveras. Apie šias ir kitas transformacijų laukiančias Stoties rajono erdves daugiau renginio metu papasakos ir kvies diskutuoti Vilniaus miesto savivaldybės specialistai, planuojantys teritorijų pokyčius.
Vilniaus miesto savivaldybės informacija ir nuotrauka