Šnipiškės toliau atsinaujina – tarp Žalgirio iki Lvivo gatvių šiandien šventiškai atidaryta nauja beveik kilometro ilgio Kernavės gatvė. Gatvė įrengta rūpinantis, kad ji būtų patogi, saugi, žalia, gyva, kaimyniška, tiesiog – jauki.
„Šnipiškės stiebiasi, priimdamos ir naujus verslus, ir naujus gyventojus, o kartu išlaikydamos autentišką dvasią. Kernavės gatvės vietoje prieš kelerius metus buvo tiesiog išvažinėtas molynas, o dabar turime gausiai apželdintą, patogią pėstiesiems ir dviračiams gatvę, kurios vienintelis trūkumas – automobilių parkavimo vietos. Taip nebenutiktų, jei ji būtų projektuojama šiandien, kai turime naują gatvių standartą, pagal kurį daugumoje atnaujinamų gatvių suplanuojamas išilginis parkavimas“, – sako Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Šiandien Šnipiškės žymios ryškiais kontrastais – medinių namelių pašonėje stiebiasi stiklo bokštai, šalia senųjų gyventojų, o kartais ir vietoj naujos galimybės nesulaukusių medinių namų, daugėja naujakurių, pagal naują standartą pertvarkomos gatvės – pastaraisiais metais čia buvo rekonstruotos Giedraičių, S. Fino gatvės. Čia formuojamas ir perimetrinis kvartalų užstatymas su patogiais pasivaikščiojimo takais ir atvirais, gyvais pirmaisiais pastatų aukštais. Šnipiškės kuria savo unikalų veidą, kuriame matysis ir turtinga šios miesto dalies praeitis, ir modernus Vilnius.
Apželdinta, dviračių ir pėsčiųjų takų įrėminta Kernavės gatvė dar irgi matys pokyčių – kai kurie apleisti sklypai dar laukia naujų pastatų. Netolimoje ateityje, baigus sklypų išpirkimo ir kitas teisines procedūras, gatvė bus pratęsta iki Konstitucijos prospekto.
Keisis 69 autobusų maršruto trasa
Šią savaitę Kernavės gatvėje pradėjo kursuoti ir viešasis transportas – 69-asis autobuso maršrutas, įrengtos naujos stotelės bei trys laukimo paviljonai.
69-ojo autobusų maršruto trasa driekiasi nuo Bajorų iki pat Lazdynėlių, autobusai kursuoja kas 25-32 minutes. Minėto maršruto autobusai, važiuodami Žalgirio g. Bukčių kryptimi, suks į Kernavės g. bei stos naujai įrengtose „Kernavės“, „Krokuvos“ stotelėse. Autobusai, kursuodami Baltupių kryptimi, važiuos Linkmenų g., tuomet suks į Lvivo g. ir toliau važiuos naująja Kernavės gatve. Autobusai Kernavės gatvės maršruto trasos dalyje stos naujai įrengtose – „Šnipiškių“, „Krokuvos“ ir „Kernavės“ stotelėse.
Važiuodami pakeista 69 maršruto autobusai nebestos kai kuriose stotelėse – „Šnipiškės“ (Linkmenų g.), „Saltoniškės“ bei „Linkmenų“ stotelėse (abiem kryptimis). Papildomai autobusai stos „Lietuvos Sąjūdžio kelias“ stotelėje T. Narbuto g. kryptimi.
Kernavės gatvėje buvo paklota nauja asfalto danga, įrengtas naujas dviračių ir pėsčiųjų takas, dvi sankryžos, pasodinta naujų želdinių. Nutiesus naują dviračių taką, vilniečiai gali greitai pasiekti darbą ar namus dviračiais, paspirtukais. Žalios erdvės teritorijai suteikė jaukumo ir kviečia daugiau judėti pėsčiomis, dviračiais. Gatvėje pasodinti 132 nauji medžiai – klevai, gudobelės, šermukšniai, daugiau kaip 7,5 tūkstančiai dvylikos rūšių krūmų – dominuoja Japoninės lanksvos, šveicariniai karklai, šermukšnialapės lanksvūnės.
Atnaujintoje Kernavės g. įrengta nauja žiedinė sankryža, Lvivo–Kernavės šviesoforais reguliuojama sankryža bei rekonstruota Žalgirio–Kernavės gatvių sankryžos.
Per visą gatvę nusidriekęs raudono asfalto dviračių takas, ir pėsčiųjų šaligatviai, kurie susijungia su beveik kilometro ilgio nauju dviračių taku Žalgirio gatvėje ir tapo patogia jungtimi riedėti dviračiais per Šnipiškes, vykti į darbus Konstitucijos prospekte. Žalgirio gatvėje jau atnaujintas ir tako apšvietimas, pėsčiųjų takai. Tai buvo reikalinga jungtis su miesto dviračių tinklu: Rinktinės, Apkasų, Ozo, Linkmenų gatvėse bei viešąją erdve Širvintų gatvėje. Šis takas taip pat susijungia ir su itin judriu Konstitucijos prospektu, kuriame įsikūrę daug verslo centrų ir Ozo gatve ties Vilniaus Licėjumi. Atnaujintoje Žalgirio g. dviratininkai bei pėstieji judės saugiau ir patogiau. Jų eismo reguliavimui įrengti bendri pėsčiųjų ir dviračių šviesoforai, žalio signalo iškvietimo mygtukai. Nuo šiol Žalgirio g. bus ne tik reguliuojama pėsčiųjų perėja, bet ir dviračių pervaža, todėl dviratininkai į kitą Žalgirio g. pusę galės pervažiuoti nenulipdami nuo dviračio. Sankryžose ties dviračių taku įrengti infraraudonųjų spindulių jutikliai, skirti skaičiuoti dviračių srautams, padedantys suplanuoti būsimų dviračių takų plėtros strategiją.
Kas sieja visas šias atnaujinamas gatves be to, kad visur bus galima patogiai vaikščioti ir važiuoti dviračiu – svarbu, kad visos jos kuriamos žalios: medžių alėjos, krūmai. Žvelgiant iš paukščio skrydžio, Šnipiškės atrodė pakankamai žalios – tačiau toks vaizdas buvo dėl augalų privačiuose kiemuose, tuo tarpu gatvėse medžių beveik nebuvo. Keičiantis rajono užstatymui, maksimaliai stengiamasi apželdinti gatves alėjomis, kuriomis malonu vaikščioti ir karštą dieną. O iš vystytojų reikalaujama, kad kuriant projektus būtų numatyti ir želdiniai.
Miesto gyvybė po truputį atsisuka veidu į Šnipiškes. Konstitucijos prospektas irgi yra Šnipiškių dalis. Kažkada visas jis formuotas taip, tarsi būtų atsisukęs į upę, o Šnipiškėms rodytų nugarą. Konstitucijos prospektas, pradedant pirmiausiai nuo pačios Savivaldybės, kviečiant “Europos” prekybos centrą, pamažu atsisuka į Šnipiškes – ir nauda abipusė. Šnipiškėse jau atsiranda namų, gatvių iš kurių malonu pėstute ateiti į darbą dešiniajame Vilniaus centre. Tikimasi, čia atsiras ir išskirtinių jaukių restoranų, kuriuose pietaus ir vakarieniaus biurų darbuotojai. Giedraičių gatvė ir jos prieigos ilgainiui gali tapti savotišku Šnipiškių senamiesčiu.
Aktyvi Šnipiškių transformacija vyksta jau dešimt metų. Pernai įvertinome atskirų Šnipiškių dalių jungčių kokybę, viešojo transporto pasiekiamumą ir kitus iššūkius. Rengiant tolesnę pokyčių strategiją vyksta ir anksčiau suplanuoti darbai. Pabaigta ir S. Fino g. rekonstrukcija.
Jau šį pavasarį gyventojai galės laisvalaikį leisti Drakono pievoje – skvere tarp Giedraičių ir Krokuvos g. įrengta viešoji erdvė su sporto ir vaikų žaidimo aikštelėms, apšvietimu ir kt. Drakono pievos pavadininimas kilo iš Šnipiškių „pravardės“ – Šanchajus, o vienas iš Kinijos simbolių – drakonas.
Kuriamas Japoniškas sodas, atsiversiantis iki 2023 m. pavasario. Pradėti ir Kintų skvero įrengimo darbai. Jį atverti planuojame dar šiemet.
Kernavės gatvės rekonstrukcija kainavo daugiau kaip 4,3 mln. eurų. Savivaldybė skyrė daugiau kaip 1,4 mln. eurų, likę daugiau nei 2,6 mln. eurų – iš ES investicijų programos ir apie 300 tūkst. eurų iš Kelių priežiūros programos. Naują gatvę Šnipiškėse nutiesė konkursą laimėjusi ūkio subjektų grupė – įmonės „Kauno tiltai“ ir „Kerista“.
Vilniaus miesto savivaldybės informacija ir nuotrauka