Didmiesčiai renkasi viešąjį transportą

rugpjūčio 05 04:09 2013 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika

Optimizavus Vilniaus viešojo transporto sistemą ir atskyrus daugiau specialių juostų viešajam transportui, pasipylė nuosavus automobilius vairuojančių vilniečių skundai dėl susiaurėjusių miesto gatvių. Tačiau pasaulio didmiesčių patirtis rodo: miestus nuo spūsčių gali išgelbėti tik viešasis transportas.

Tai akivaizdžiai demonstruoja Didžiosios Britanijos sostinės pavyzdys. Sumažinti automobilių srautus miesto centre pavyko tik priėmus griežtus ir iš pradžių nepopuliarius sprendimus: gerokai padidinus mokestį už nuosavo automobilio statymą ir sugriežtinus bausmes pažeidėjams. Todėl dabar londoniečiai, vykstantys į miesto centrą, vis rečiau sėda prie nuosavo automobilio vairo. Jie teikia pirmenybę viešajam transportui ar dviračiui.

Automobilis Londone – pati nepatikimiausia transporto rūšis. Važiuojant juo, galimybė pavėluoti į svarbų susitikimą yra didžiausia. Net jei ir pavyko atvažiuoti laiku, nebūtinai pavyks rasti vietą, kur transporto priemonę galima pasistatyti. Remiantis statistiniais tyrimais, vairuotojas Londone automobiliui pasistatyti sugaišta po 25 minutes kasdien. Nesudėtinga apskaičiuoti: jei žmogus automobilį vairuotų 50 metų, vietos savo transporto priemonei pasistatyti jis turėtų ieškoti visus metus…

Be to, palikti automobilį miesto centre dar ir labai brangu. Tarkim, jei transporto priemonė paliekama šešetui valandų, vairuotojui tai kainuoja daugiau nei 30 svarų sterlingų (120 Lt). Tačiau bandyti laimę ir pasistatyti automobilį draudžiamoje vietoje gali kainuoti dar brangiau – Londone baudos kvitus išrašančių tarnybų darbuotojai nežino, kas yra kompromisas.

Pinigai, surinkti už automobilių statymą, skiriami viešojo transporto infrastruktūrai plėtoti. Iš šių lėšų apmokama už nemokamą važiavimą vyresnio amžiaus žmonėms bei neįgaliesiems.

Remiantis statistika, vos septyni procentai dirbančiųjų Londono centre važiuoja ten nuosavu automobiliu. Be to, oficialiai patvirtinta norma naujai statomiems biuro pastatams – viena automobilio stovėjimo vieta 2000 kv. m patalpų. Taigi miestiečiams nelieka nieko kito, kaip važiuoti į darbą viešuoju transportu arba dviračiu.

eBus.lt

Linos Jakubauskienės nuotrauka

rašyti komentarą

0 komentarų

Komentarų nėra

Jūs galite pradėti diskusiją.

Komentuoti

Jūsų duomenys saugūs! Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Taip pat kiti duomenys nebus platinami trečiosioms šalims.
Visi laukeliai privalomi.