Lietuvos keleivių vežimo asociaciją papildė trys nauji nariai

10 sausio 05:41 2024 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai Naujienos

Sausio 9-ąją vykusiame Lietuvos keleivių vežimo asociacijos prezidiumo posėdyje priimti trys nauji nariai. Pageidavimą stoti į asociaciją pareiškė Ukmergės, Šalčininkų autobusų parkai, taip pat Kėdainių įmonė „Kėdbusas“.  Už naujų narių priėmimą prezidiumo nariai balsavo vienbalsiai. Vėliau posėdyje svarstyti ir kiti keleivių vežėjams aktualūs klausimai.

Narių priėmimas

Jau tradiciškai posėdyje dalyvavo ne tik Lietuvos keleivių vežimo asociacijos (LKVA) prezidiumo nariai, bet ir visi, kuriems aktualios nūdienos problemos.

Asociacijos prezidentas Gintaras Nakutis trumpai pristatė prašymus tapti LKVA nariais pateikusias įmones. Apie savo veiklą pasakojo ir įmonių vadovai. Pirmasis prisistatė Ukmergės autobusų parko direktorius Rimvydas Olšauskas. Jis priminė, kad įmonė vykdo ne tik keleivių vežimo veiklą, bet ir surenka atliekas visame Ukmergės rajone.

Šiuo metu įmonė turi 38 autobusus, artimiausiu metu su ES pagalba žada įsigyti 10 elektrinių transporto priemonių. „Norime dalyvauti asociacijos, kuri aktyviai dirba, atstovauja vežėjų interesams, veikloje“, – sakė R. Olšauskas.

Antrasis kandidatas – Šalčininkų autobusų parkas, jo veiklą pristatė direktorė Teresa Butrimovič. Įmonė veža keleivius ne tik Šalčininkų, bet ir Vilniaus rajone bei dviem tarptautiniais maršrutais į Baltarusiją bei užsakomaisiais reisais. Iš viso turi 47 autobusus, neseniai sulaukė pirmojo elektrinio, įsigyto pagal programą Šalčininkai +. Pagal tą pačią programą neseniai atnaujinta ir Šalčininkų autobusų stotis.

Kėdainių „Kėdbusas“ įmonės direktorius l.e.p. Regimantas Valiauskas trumpai papasakojo apie įmonę, kuri veža keleivius 6 miesto ir 23 priemiesčio maršrutais, turi 42 transporto priemones. Vadovas atsakė į kitiems vežėjams kilusius klausimus. „Lietuvos keleivių vežimo asociacija didėja, keleivių vežėjams klausimų kyla daug, juos sprendžiant valdžios institucijose reikalingas didesnis skaičius. Kai mūsų bus daug, mus išgirs,“ – lūkesčiais, dėl ko nusprendė tapti asociacijos nariu, dalijosi R. Valiauskas.

LKVA senbuviai nuoširdžiai sveikino naujuosius narius, G. Nakutis priminė, jog visoms įmonėms artimiausiu metu bus įteikti pažymėjimai. Įstojus trims įmonėms, asociacijoje šiuo metu yra 26 nariai.

Aktualiausi klausimai

Prezidiumo darbo planą, prioritetines kryptis pristatė G. Nakutis.  Svarbiausi klausimai, kurios numatoma svarstyti šiais metais, tolimojo susisiekimo pertvarka, viešojo transporto priemonių atnaujinimas ekologiškomis, funikulierių ir kitų netradicinių transporto priemonių įjungimas į viešojo transporto sistemą, regioninis susisiekimas, mokinių pavėžėjimo organizavimas ir kt.

Keleivių vežėjai diskutavo apie tai, kokių svarbių temų svarstymą galima įtraukti į šių metų planą, tarėsi, kokie klausimai yra aktualiausi. Daugelio narių manymu, tai – transporto lengvata moksleiviams tolimojo susisiekimo autobusais ir traukiniais, žmonių su negalia vežimas – kaip užtikrinti kokybiškas paslaugas, kai nėra tinkamos infrastruktūros, taip pat – keleivinio transporto įmonių darbas ekstremaliomis sąlygomis (kariaujančios Ukrainos patirtis, avarijos Astrave atveju ir pan.).

Apsvarstyti ir kiti keleivių vežėjams aktualūs klausimai – pirmiausia, dėl paramos priemonių finansavimo aprašų projektų netaršioms M2 ir M3 klasės transporto priemonėms įsigyti. Vežėjai pabrėžė, jog finansavimo intensyvumas labai mažas, abejojama dėl priemonės patrauklumo. Kalbėta ir apie ADĮ pakeitimo projektą, kuriuo keleivių vežėjus elektrinėmis transporto priemonėmis planuojama įtraukti į degalų iš atsinaujinančių energijos išteklių (DAEI) apskaitos vienetų sistemos dalyvių ratą, o pardavus DAEI vienetus, mažinti sąnaudas.

Svarstytos problemos, kylančios vietinio susisiekimo autobusams, važiuojantiems mokamais magistraliniais keliais – pastaruoju metu keleivių vežėjai sulaukia labai daug pranešimų apie nesumokėtą kelių rinkliavą, nors vietinio susisiekimo autobusams ji netaikoma.

Posėdyje pateikta informacija apie bendrovės „Likesa ir Ko“ prašymą nutraukti narystę asociacijoje, nes jau keletą metų įmonė nebevykdo keleivių vežimo veiklos. Taip pat pritarta Laimutės Vaičiūnienės  kandidatūrai į LKVA Garbės narius – už profesionalumą ir aktyvų dalyvavimą steigiant asociaciją „Likesa ir Ko“ vardu.

 

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotrauka