Prieš 90 metų – mokestis už naudojimąsi keliais, kiek tekdavo mokėti?

03 vasario 04:59 2023 Spausdinti straipsnį Istorija Lankytojai

Lygiai prieš 90 metų Susisiekimo ministerija nustatė mokestį 1933 metams už naudojimąsi keliais verslo tikslais.

Už lengvojo automobilio ar autobuso, vežiojančio už atlygį keleivius, nuo kiekvienos vietos, neskaitant šoferio, mokama metams po 200 litų  šiuose ruožuose: Kaunas-Garliava-Birštonas-Alytus, Kaunas-Garliava- Marijampolė , Marijampolė-Vilkaviškis-Virbalis-Kybartai, Mažoji  Lietuva-Tauragė-Kelmė -Šiauliai,  Šiauliai-Joniškis-Latvijos siena ir Alytus-Simnas-Krosna-Kalvarija-Marijampolė.

Už  autosunkvežimius nuo kiekvienų pilnų ar nepilnų 200k g jau parengto kelionei autosunkvežimio taros svorio per metus tekdavo mokėti po 500 litų šiuose ruožuose: Kaunas-Garliava-Prienai, Prienai-Birštonas -Alytus, Kaunas-Garliava-Marijampolė  ir Marijampolė-Vilkaviškis-Kybartai-Virbalis-Kybartai; po 400 litų  šiuose ruožuose: Mažoji Lietuva-Tauragė-Kelmė-Šiauliai, Šiauliai-Joniškis-Latvijos siena ir Alytus-Simnas-Krosna-Kalvarija-Marijampolė; po 320 litų  ruože Kaunas-Jonava-Vilkmergė (Ukmergė)-Utena-Zarasai.

Ūkininkai  ir pieninių autosunkvežimai, naudojami savo ūkio ir pieninių reikalams,  nuo šio mokesčio atleidžiami. Be to, pramonės įmonių  autosunkvežimiai, naudojami išimtinai savo pramonės  įmonių reikalams, mokėjo 50 proc. nustatyto kelių naudojimo verslo tikslu mokesčio.

Taip pat už  autosunkvežimių prikabinamąsias platformas (priekabas) buvo mokama pusė nustatyto mokesčio.

Kelių naudojimosi mokestis buvo sumokamas dalimis, būtent gavę leidimą sausio, vasario, kovo mėnesiais 1/4 dalį metinio mokesčio  mokėjo gaudami leidimą, 1/2 metinio mokesčio privalėjo sumokėti ne vėliau kaip iki birželio mėn. 1 d., ir likusią 1/4 dalį ne vėliau kaip iki rugsėjo  mėn. 1 d.

Gavę leidimą balandžio, gegužės ir birželio mėnesiais, privalėjo sumokėti 1/2 metinio mokesčio gaudami leidimą, o likusią 1/4 dalį ne vėliau, kaip iki rugsėjo mėn.1 d. Gavę leidimą liepos, rugpjūčio ir rugsėjo  mėnesiais, privalėjo sumokėti priklausomą 1/2 metinio mokesčio, gaudami leidimą. Gavę leidimą spalio, lapkričio, gruodžio mėnesiais, privalėjo sumokėti 1/4 metinio mokesčio, gaudami leidimą.

Štai tokia kelių mokesčių  tvarka buvo nustatyta 1933 metams.

Kęstutis Pletkus

Linos Jakubauskienės nuotrauka