Veteranai keliavo po Ukmergės rajono apylinkes

13 spalio 06:21 2015 Spausdinti straipsnį Lankytojai Veteranų kampelis

apie-veter2Spalio 8-ąją „Automobilininko“ klubo taryba surengė ekskursiją į prezidento Antano Smetonos  ir Taujėnų dvarus.

 

 

 

Į Užugirius susirinko dvidešimt keturi klubo nariai iš Kauno, Kėdainių, Raseinių  ir Vilniaus.

Prezidento A. Smetonos dvaras įsikūręs maždaug 110 ha žemės sklype netoli jo gimtinės Užulėnio, prie Lėno ežero.  Po Antrojo pasaulinio karo dalis žemės ir dvaro ūkiniai pastatai atiteko tuometiniam tarybiniam ūkiui. Dvaro rūmuose veikė tuberkulioze sergančių vaikų sanatorija,  vėliau čia gydėsi narkologiniai ligoniai. Rūmai ilgą laiką buvo apleisti.

apie-veter1Tik dabar, po kelerius metus trukusio restauravimo, šį pavasarį jie atvėrė duris visuomenei. Ekskursijos vadovė papasakojo apie Prezidento laisvalaikį dvare, dvaro istoriją, apie tai, kaip vyko rūmų statyba, kaip jie prižiūrėti, taip pat apie atnaujintų  patalpų paskirtį.

Klubo narys J. Dranseika, kurio gimtinė – už kelių kilometrų nuo rūmų, papildė pasakojimą savo senelės prisiminimais. Visus sudomino tai, kad jo senelė kažkada šoko su Prezidentu A. Smetona…

Pakeliui į Taujėnų dvarą veteranai aplankė tame krašte esantį paminklą partizanams.

Taujėnų dvaro rūmai iki 1939 m. priklausė Radviloms. Pastatai karo metu nukentėjo, vėliau stovėjo niekieno neprižiūrimi, be langų ir griūvantys.

apie-veter41993-aisiais dvaro rūmus ir parko teritorijos sklypą privatizavo trys broliai. Atnaujinimo darbai tebevyksta iki šiol. Dvaro bendrasavininkė supažindino ekskursijos dalyvius su dvaro įkūrimo istorija, apibūdino buvusius savininkus, aprodė rūmų patalpas bei jose esančius baldus. Taip pat sudarė galimybę jaukioje salėje, susėdus prie bendro stalo, klubo nariams pabendrauti prie kavos puodelio. Kaunietis A. V. Grigas papasakojo įvairių prisiminimų iš prieškario Lietuvos ir Prezidento A. Smetonos gyvenimo.

Pabaigoje  klubo prezidentas D. Lukošius padėkojo klubo nariams, suradusiems laiko dalyvauti ekskursijoje, palinkėjo sveikatos, stiprybės ir laimingos kelionės namo.

Prieš išsiskirstant, klubo nariai grupelėmis dar apžiūrėjo jau rudenėjantį dvaro parką, ten esančius tvenkinius, statinius bei kūrinius.

Donatas Lukošius

Klubo narių nuotraukos