„Vilniaus viešasis transportas“ darbuotojų profesinė sąjunga švenčia 25-metį

sausio 16 06:07 2015 Spausdinti straipsnį Patirtis

Šiandien, sausio 16-ąją, bendrovės „Vilniaus viešasis transportas“ darbuotojų profesinė sąjunga paminės garbingą 25-erių metų sukaktį.

Kaip prisimena pirmieji profesinių sąjungų vadovai, steigiamasis darbuotojų susirinkimas įvyko 1990-ųjų sausį. „1989-90-ieji buvo Sąjūdžio metai. Darbo sąlygos tuomet sparčiai blogėjo, laiku nebuvo mokami atlyginimai, tad, padedami Sąjūdžio atstovų, sušaukėme darbuotojų susirinkimą. 1990-aisiais įkurta Darbininkų sąjunga, kuri vėliau atsisakė politinės veiklos ir tapo visuomenine organizacija“, – apie veiklos pradžią pasakoja Transporto darbuotojų federacijos pirmininkas Jonas Petraška.

Vėliau būta ir kitų permainų, o 1993 m. liepos mėn. 31 d. įkurta Autotransporto darbuotojų federacija. 2003-iųjų kovo 1 d. konferencijoje koreguoti įstatai ir pavadinimas pakeistas į Transporto darbuotojų federaciją. 1997 m. Transporto darbuotojų federacija buvo priimta į Tarptautinę transporto darbuotojų federaciją ir jos atstovai dalyvavo Tarptautinės transporto darbuotojų federacijos suvažiavimuose.

Šiuo metu organizacija jungia profsąjungines organizacijas kelių transporto įmonėse, turi apie 1500 narių. Jai priklauso ir bendrovės „Vilniaus viešasis transportas” darbuotojų profesinė sąjunga.

Profesinių sąjungų vadovai ypač gerai prisimena 2000 metais vykusį visuomeninio transporto įmonių streiką Vilniuje. „Sausio 8-ąją vyko įspėjamasis streikas, o gegužės 18 dieną autobusai ir troleibusai neišvažiavo į miesto gatves. Pagrindinis mūsų reikalavimas buvo padidinti atlyginimus darbuotojams. Atsižvelgdama į mūsų reikalavimus, šalies valdžia buvo priversta tobulinti įstatymus darbuotojų naudai”, – pasakoja bendrovės „Vilniaus viešasis transportas” darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Jonas Dekaminavičius.

Sujungus įmones „Vilniaus autobusai” ir „Vilniaus troleibusai”, bendrovėje „Vilniaus viešasis transportas“ yra keturios profesinės sąjungos. Tačiau darbuotojų profesinė sąjunga išlieka didžiausia – ji vienija apie pusantro tūkstančio narių. Dvi likusios – šiek tiek daugiau nei šimtą. Iš viso įmonėje dirba apie 2 300 darbuotojų.

Profesinės sąjungos nuolat tarpininkauja tarp įmonės vadovų ir darbuotojų, dalyvauja rengiant kolektyvines sutartis. Naujausioji sutartis pasirašyta praėjusių metų gegužės 13-ąją.

„Pasirašant naująją sutartį, svarbiausia mums buvo atlyginimas. Pavyko suderėti, kad nė vienam įmonės darbuotojui atlyginimai nemažėtų. Autobusų vairuotojams jie liko tokie patys, o troleibusų vairuotojams atlyginimas didėjo“, – kalba bendrovės „Vilniaus viešasis transportas“ darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Jonas Dekaminavičius.

Susirinkę Vilniaus autobusų parko salėje profsąjungos nariai prisimins nueitą kelią, aptars problemas bei pasiekimus, numatys gaires ateičiai.

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotrauka

rašyti komentarą

0 komentarų

Komentarų nėra

Jūs galite pradėti diskusiją.

Komentuoti

Jūsų duomenys saugūs! Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Taip pat kiti duomenys nebus platinami trečiosioms šalims.
Visi laukeliai privalomi.