Svečiuose pas Oldenburgo vežėjus

02 lapkričio 05:07 2011 Spausdinti straipsnį Patirtis

Vykdami į kas dvejus metus Belgijos miestelyje Kortrijke vykstančią „Busworld Europe 2011“ parodą, keleivių vežėjai pakeliui aplankė ir Vokietijos Oldenburgo miesto keleivinio transporto įmonę „Verkehr und Wasser“ (VWG). Keleivinininkams ji buvo įdomi dėl to, kad eksploatuoja nemažai suspaustas gamtines dujas naudojančių autobusų.

Ūkis

VWG – ne vien tik viešąjį transportą valdanti įmonė; jai priklauso ir miestą vandeniu aprūpinanti bendrovė. Viešasis transportas priklauso savivaldybei nuo 1985-ųjų, kuomet įmonė buvo išpirkta iš privataus savininko.

Per metus VWG veža 17,6 mln. keleivių, eksploatuoja 90 žemagrindžių dyzelinių ir suspaustas gamtines dujas naudojančių autobusų, prižiūri 620 autobusų stotelių. Įmonėje dirba 300 darbuotojų, iš jų 230 – vairuotojų.

Įdomu tai, jog parko dirbtuvėse tėra devynios darbo vietos. Pasak vokiečių, tiek žmonių pakanka prižiūrėti tiek dyzelinius, tiek ir suspaustas gamtines dujas naudojančius autobusus. Ideali tvarka dirbtuvėse jau nebestebina – tokią gali pamatyti bet kurioje Vokietijos įmonėje.

Pasak įmonės vadovo, vežamų keleivių skaičius nuolat didėja. 2001-aisiais įmonė vežė 13,3 mln žmonių. Daugiau keleivių pritraukti padeda įsigyjama nauja technika, diegiamos bilietų naujovės, optimizuojami maršrutai.

Bendrovės apyvarta – apie 30 mln. eurų per metus. 2010-aisiais įmonė patyrė 1,1 mln. eurų nuostolių. Pasak VWG vadovo, tai – palyginti nedaug, kadangi vandens tiekimas miestui yra pelninga veikla, kuri ir padeda padengti dalį už keleivių vežimą patiriamų nuostolių. Kituose miestuose keleivių vežimas yra kur kas nuostolingesnis: pavyzdžiui, Bremeno vežėjų nuostoliai pernai sudarė 5,5 mln. eurų, Berlyno – net 200 mln. eurų.

Kompensavimo už patirtus nuostolius tvarka Vokietijoje nėra sudėtinga: įmonė su miesto valdžia sudaro išsamias sutartis, kur numatyta ir savivaldybės pareiga atlyginti vežėjų patiriamus nuostolius.

Pasak VWG vadovo, Oldenburgo vežėjai įvairiais būdais stengiasi mažinti nuostolius. Pastaruoju metu įdiegta daug naujovių: įkurta naujas įmonės padalinys, kur pasamdyti žmonės, gaunantys mažesnius atlyginimus, optimizuoti maršrutai, pertvarkyti grafikai. Taupoma visur, kur tik įmanoma. Rezultatai akivaizdūs: prieš dešimtį metų įmonė turėjo 100 autobusų, kurių rida per metus buvo 4,8 mln. km, o pernai 90 autobusų nuriedėjo jau 6,6 mln. km.

Tarifai

VWG priklauso Bremeno Žemutinės Saksonijos transporto susivienijimui. Šioje žemėje keleivius iš viso veža 36 transporto įmonės, per metus vežama 137 mln. keleivių. Žmonėms patogu tai, jog tas pats bilietas tinka bet kuriai transporto priemonei. Pasak įmonės vadovo, ši sistema puikiai veikia. Tiesa, kyla šiokių tokių problemų vežėjams dalinantis pajamas.

Derėtų pabrėžti ir tai, kad mokiniai į pamokas ir iš jų vežami tik reguliariais maršrutais važiuojančiais autobusais. Moksleiviams važiavimo kaina mažesnė apie 25 proc. Rytą ir po pietų mokiniams vežti skiriama papildomų autobusų. Pasak parko vadovo, vežti vaikus atskirais autobusais vokiečiams pernelyg brangu. Atrodo tokią prabangą sau leisti gali tik turtingieji lietuvaičiai…

Bilietai Oldenburge įvairiausi: vienkartiniai, terminuotieji, mėnesiniai, savaitės, mėnesio, skirti jaunimo laisvalaikiui, studentams semestrui ir pan. Neseniai VWG įdiegė elektroninį bilietą, kuris pavadintas BOB. Juo naudodamasis keleivis važinėja VWG autobusais, o mėnesio pabaigoje jam pateikiama sąskaita.

Bilietų tarifus nustato transporto susivienijimas, kasmet jie didinami nuo 3 iki 4 proc. Šiuo metu vienkartinis bilietas važiuoti Oldenburgo autobusu kainuoja 2,20 euro (apie 8 lietus).

Pavydą Lietuvos vežėjams sukėlė ir Vokietijoje galiojantis lengvatinis 7 proc. PVM tarifas keleivių vežimui. Akivaizdu, jog šios šalies valdžia supranta: keleivių vežimas nėra pelninga verslo šaka, tai – socialinė paslauga gyventojams, kurią būtina remti.

SGD autobusai

2004 m VWG priimtas sprendimas visus autobusus keisti į naudojančius suspaustas gamtines dujas. 2016-2017 m. planuojama turėti 90 naujų SGD autobusų. Kasmet parkas papildomas 30-čia naujų suspaustas gamtines dujas naudojančių transporto priemonių.

Apsispręsti dėl SGD autobusų diegimo parko vadovams padėjo ekspertai, apskaičiavę, kad šiuos degalus naudojančius autobusus eksploatuoti VWG bus naudinga finansiškai. Ekologiškai švarius autobusus gerai įvertino ir miesto politikai bei gyventojai.

Šiuo metu dujų kilogramas Vokietijoje kainuoja vieną eurą, o dyzelino – 1,5 euro už litrą. Kur kas mažesnis (maždaug 70 proc.) ir Vokietijoje galiojantis vadinamasis mineralinių alyvų mokestis, veikiausiai mūsišikio akcizo analogas.

VWG eksploatuoja dviejų markių vokiškus autobusus – „Mercedes-Benz“ ir MAN. Šiek tiek didesnę įsigyjamų SGD autobusų kainą kompensuoja dujų tiekėjai. Žemutinėje Saksonijoje, skirtingai nei kitose Vokietijos žemėse, autobusų įsigijimas vežėjams nėra kompensuojamas, tad autobusus VWG perka lizingu.

Pagrindinis Oldenburgo vežėjų konkurentas – dviratis. Šių transporto priemonių mieste išties apstu. Dviračius, beje, galima vežti ir miesto autobusais, tačiau, pasak parko vadovo, čia kyla gausybė problemų. Jei į autobusą įlipa motina su vaiko vežimėliu ar neįgalusis, dviratininkas privalo išlipti.

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotraukos

Daugiau nuotraukų – registruotiems lankytojams Vežėjų forume


rašyti komentarą

0 komentarų

Komentarų nėra

Jūs galite pradėti diskusiją.

Komentuoti

Jūsų duomenys saugūs! Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Taip pat kiti duomenys nebus platinami trečiosioms šalims.
Visi laukeliai privalomi.