Svarbu: 2025 m. birželio 28 d. įsigaliojo Gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymas

02 liepos 03:20 2025 Spausdinti straipsnį Lankytojai Naujienos

Primename, kad 2025 m. birželio 28 d. įsigaliojo Lietuvos Respublikos gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų įstatymas(toliau – Įstatymas), kuris įgyvendina 2019 m. balandžio 17 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2019/882 dėl gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimų. Įstatymas įpareigoja ekonominės veiklos vykdytojus (gamintojus, įgaliotus atstovus, importuotojus, platintojus ar paslaugos teikėjus) užtikrinti, kad tam tikri gaminiai ir paslaugos būtų prieinami asmenims su negalia ir kitiems funkcinių sutrikimų turintiems asmenims.

Ką tai reiškia pirkimų vykdytojams?

Vadovaujantis Įstatymo 15 straipsnio 3 dalimi,  šio Įstatymo 2 straipsnyje nurodytų gaminių ir paslaugų prieinamumo reikalavimai yra privalomieji asmenų su negalia kriterijai pagal Lietuvos Respublikos viešųjų pirkimų įstatymo (toliau – VPĮ) 37 straipsnį bei Lietuvos Respublikos pirkimų, atliekamų vandentvarkos, energetikos, transporto ar pašto paslaugų srities perkančiųjų subjektų, įstatymo (toliau – PĮ) 50 straipsnį ir taps privalomais techninių specifikacijų reikalavimais viešuosiuose pirkimuose.

Jeigu vykdote pirkimus, skirtus fiziniams asmenimis (visai visuomenei, pirkimų vykdytojų valstybės tarnautojams ar darbuotojams), privalote įtraukti prieinamumo reikalavimus į technines specifikacijas. Tai svarbus žingsnis link prieinamos aplinkos kūrimo.

Gaminiai, kuriems taikomi privalomi prieinamumo reikalavimai:

  • vartotojų kompiuterių aparatinė įranga ir jos operacinės sistemos (asmeniniai kompiuteriai, įskaitant stalinius kompiuterius; knyginiai kompiuteriai; išmanieji telefonai; planšetiniai kompiuteriai ir kt.). Rinkos priežiūros institucija – Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, toliau – VVTAT;
  • savitarnos terminalai (visi mokėjimo terminalai; savitarnos terminalai, skirti paslaugoms, kurioms taikomas Įstatymas: bankomatai, bilietų pardavimo automatai, registracijos automatai, informacijos teikimo savitarnos terminalai). Rinkos priežiūros institucija – VVTAT;
  • vartotojų galiniai įrenginiai su interaktyviais kompiuteriniais pajėgumais, naudojami elektroninių ryšių paslaugoms teikti (maršruto parinktuvai; modemai ir kt.). Rinkos priežiūros institucija – VVTAT;
  • vartotojų prieigos prie audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų įrenginiai (išmanieji televizoriai, susiję su skaitmeninės televizijos paslaugomis ir kt.). Rinkos priežiūros institucija – Lietuvos radijo ir televizijos komisija;
  • elektroninės skaityklės. Rinkos priežiūros institucija – VVTAT.

Paslaugos, kurioms taikomi privalomi prieinamumo reikalavimai:

  • elektroninių ryšių paslaugos. Rinkos priežiūros institucija – Lietuvos Respublikos ryšių reguliavimo tarnyba;
  • audiovizualinės žiniasklaidos paslaugų prieigos paslaugos. Rinkos priežiūros institucija – Lietuvos radijo ir televizijos komisija;
  • kai kurie keleivių vežimo paslaugų elementai (interneto svetainės; mobiliosios programėlės; elektroniniai bilietai ir elektroninių bilietų pardavimo paslaugos; informacijos apie transporto paslaugas teikimo ir kelionių informacijos realiuoju laiku teikimo paslaugos; informaciniai ekranai ir interaktyvūs savitarnos terminalai, išskyrus tuos, kurie yra įmontuotos transporto priemonių sudedamosios dalys). Rinkos priežiūros institucija – Lietuvos transporto saugos administracija;
  • vartotojų bankininkystės paslaugos (interneto svetainės; mobiliosios programėlės; mokėjimo paslaugos ir kt.). Rinkos priežiūros institucija – VVTAT;
  • elektroninės knygos ir jų speciali programinė įranga. Rinkos priežiūros institucija – VVTAT;
  • elektroninės prekybos paslaugos. Rinkos priežiūros institucija – VVTAT.

Įstatymo 6 straipsnyje 2 dalyje nurodyta, kad metodinę pagalbą (rekomendacines konsultacijas), kaip įgyvendinti prieinamumo reikalavimus teikia, gaires, rekomendacijas, kitus dokumentus ir įrankius, padedančius įgyvendinti prieinamumo reikalavimus, rengia Rinkos priežiūros institucijos.

Kur yra nustatyti privalomi prieinamumo reikalavimai?

Įstatymo 1 priede išvardyti konkretūs reikalavimai, kurių turi būti laikomasi projektuojant ir gaminant produktus ar teikiant paslaugas. Jie paremti universalaus dizaino principais, kurie suteikia lygias galimybes tuo pačiu gaminiu ar paslauga pagal numatytą paskirtį naudotis kuo daugiau asmenų su negalia.

Kokių įrodančių dokumentų galima prašyti vykdant viešąjį pirkimą ir siekiant įsitikinti, kad perkami gaminiai (prekės) ir paslaugos atitinka prieinamumo reikalavimus?

Atkreipiame pirkimo vykdytojų dėmesį, kad Įstatymo 8 straipsnio 1 dalis nustato gamintojų pareigą užtikrinti, kad rinkai pateikiami gaminiai, nurodyti Įstatymo 2 straipsnio 2 dalyje, būtų suprojektuoti ir pagaminti laikantis šio Įstatymo 1 priede nustatytų prieinamumo reikalavimų.

Vykdant viešuosius pirkimus, techninėse specifikacijose privalės būti nustatyti prieinamumo reikalavimai, nurodyti Įstatymo 1 priede, užtikrinantys paslaugų ir gaminių (prekių) prieinamumą asmenims su negalia ir kitiems funkcinių sutrikimų turintiems asmenims (asmenims su individualiais poreikiais).

  • Perkant prekes: Tiekėjai privalo užtikrinti, kad jų siūlomi gaminiai atitiktų techninėje specifikacijoje nustatytus prieinamumo reikalavimus. Kartu su pasiūlymu, iš Tiekėjo gali būti prašoma pateikti gamintojo parengtą ES atitikties deklaraciją, nurodytą Įstatymo 16 straipsnyje. Gaminių (prekių) pristatymo metu turi būti patikrinama, ar gaminys (prekė) paženklinta CE ženklu.
  • Perkant paslaugas: Paslaugų teikėjai turi pateikti bendrąjį paslaugos teikimo sąlygų aprašą arba kitą lygiavertį dokumentą, kuriame pateikta informacija, kaip paslauga atitinka jai taikytinus prieinamumo reikalavimus.

Ką dar svarbu žinoti?

Viešojo sektoriaus institucijų interneto svetainėms ir mobiliosioms programėlėms lieka galioti  prieinamumo reikalavimai, apibrėžti Lietuvos Respublikos vyriausybės 2003 m. balandžio 18 d. nutarimu Nr. 480 „Dėl bendrųjų reikalavimų valstybės ir savivaldybių institucijų ir įstaigų interneto svetainėms ir mobiliosioms programoms aprašo patvirtinimo“, įgyvendinančiu 2016 m. spalio 26 d. Europos Parlamento ir Tarybos direktyvą (ES) 2016/2102 dėl viešojo sektoriaus institucijų interneto svetainių ir mobiliųjų programų prieinamumo.

Viešųjų pirkimų tarnybos informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka