Biodegalai – iš vyno gamybos atliekų

gruodžio 12 05:00 2012 Spausdinti straipsnį Patirtis

Kalifornijos Deviso universiteto biologai atliko tyrimus, remiantis kuriais priėjo prie išvados, jog išspaudos, liekančios presu išspaudus šviežias vynuoges, gali būti panaudojamos kaip žaliava bioetanoliui gaminti.

Apie biodegalų naudą ar žalą pastaruoju metu ginčijasi viso pasaulio mokslininkai. Tačiau kai kalba eina apie gamybą be atliekų ir be pasėlių laukų plėtros, nauda atrodo labiau apčiuopiama.

Amerikiečių biotechnologų tyrimai parodė, jog iš vynuogių išspaudų galima gauti pusę spirito, kuris gaunamas perdirbant tokį pat kiekį kukurūzų žaliavos. Ekonominė nauda akivaizdi: išspaudos – atlieka, o tam, kad užaugintum kukurūzus, reikia žemės ir laiko.

Dar vienas vynuogių išspaudų privalumas – biodegalų kiekį galima padidinti perdirbant vynuogių celiuliozę (kauliukus bei odeles), kuri taip pat yra polisacharidas.

Biodegalai iš celiuliozės žaliavos yra ekonomiškai naudingesni net už benziną. Remiantis JAV Minesotos universiteto mokslininkų tyrimais, biodegalų, gautų iš celiuliozės, kaina sudarytų 5-9 amerikietiškus centus.

Deviso universiteto mokslininkai taip pat išsiaiškino, kad didžiausią kiekį etanolio galima gauti iš baltųjų vynuogių išspaudų, kadangi šioje žaliavoje yra daugiausia fruktozės, kuri lengvai ir greitai virsta spiritu. Raudonosios vynuogės šiek tiek mažiau naudingos. Tačiau mokslininkai išsiaiškino: jei į raudonųjų vynuogių išspaudas pridėti praskiestos rūgšties, išgaunamo spirito kiekis padidėtų.

eBus.lt

Linos Jakubauskienės nuotrauka

rašyti komentarą

0 komentarų

Komentarų nėra

Jūs galite pradėti diskusiją.

Komentuoti

Jūsų duomenys saugūs! Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Taip pat kiti duomenys nebus platinami trečiosioms šalims.
Visi laukeliai privalomi.