Ekologiškos, elektrą naudojančios transporto priemonės Lietuvos miestuose gali tapti kasdienos realybe jau per keletą artimiausių metų. Jau kitų metų antroje pusėje du elektriniai autobusai pradės važinėti ir Alytaus miesto gatvėmis.
Viešai skelbtą elektrinių autobusų pirkimo konkursą laimėjo bendrovė „Altas komercinis transportas“. Pasiūlyta vieno tokio autobuso įsigijimo kaina yra daugiau nei 246 tūkst. eurų. 85 procentus jos finansuos Europos Sąjunga, likusius 15 procentų – visuomeninio transporto paslaugas mieste teikianti bendrovė „Kautra“.
„Davėme sau pažadą – tapti tvariai augančiu galimybių miestu. Taigi turime daryti viską, kad miesto infrastruktūra būtų vystoma sumaniai ir tvariai, diegti aplinkai draugiškus energijos taupymo ir gamybos būdus, kurti daugiau žaliųjų erdvių. Šie du elektriniai autobusai – tik pradžia. Turime didinti viešojo transporto autobusų parko ekologiškumą. Mūsų tikslas – pereiti prie 100 proc. elektra varomų autobusų. Juk Alytus – žalias miestas, tad norisi šį vardą pateisinti su kaupu,“ – sako Alytaus miesto savivaldybės meras Nerijus Cesiulis.
Žemagrindžiai, vienaaukščiai elektriniai miesto tipo MIDI klasės autobusai turės tokią pačią keleivių aptarnavimo sistemą kaip ir dabartiniai bei bus pritaikyti prie jau esamo vientiso viešojo transporto dizaino. Jie taip pat bus pritaikyti važiuoti žiemą (iki -35 0C) ir vasarą (iki +40 0C) bei atitiks A klasės reikalavimus, kuriuos numato Jungtinių Tautų transporto priemonių reglamentas.
Autobusuose keleiviams bus skirta 16 sėdimų vietų, o iš jų bent viena bus pritaikyta neįgaliesiems ar specialius poreikius turintiems žmonėms. Juose taip pat bus įrengtos keleivių informavimo vaizdinės ir garsinės priemonės. Šiuose elektriniuose autobusuose bus sumontuota 150 kWh baterija. Gamintojo teigimu, vienu įkrovimu transporto priemonė galės nuvažiuoti iki 200 kilometrų. Elektrinio tipo autobusą alytiškiai jau išbandė šių metų pradžioje ir keleiviai bei vežėjai galėjo įvertinti tokio transporto privalumus.
Vadovaujantis pavasarį patvirtintu Alytaus miesto strateginiu planu iki 2030 metų, siekiant tapti dar žalesniu miestu, per 8 metus planuojama pasiekti, kad visas miesto visuomeninis transportas būtų elektrinis, o elektromobilių įkrovimo stotelių mieste skaičius išaugtų dešimteriopai.
Elektros energiją naudojančios transporto priemonės kasmet sparčiai populiarėja visame pasaulyje. Tikimasi, kad naujos kartos elektriniai autobusai taps labiau ekologišku ir labiau ekonomišku pakaitalu dabar naudojamoms transporto priemonėms su dujiniais, dyzeliniais ar hibridiniais varikliais.
Komunikacijos skyriaus informacija
Linos Jakubauskienės nuotrauka