Google Transit: revoliucija viešajame transporte

kovo 15 06:05 2012 Spausdinti straipsnį Patirtis

Tarp daugelio kompanijos „Google“ projektų, yra vienas labai svarbus, kurį kompanija plėtoja jau daugiau nei penkerius metus. Tai – GTFS (pirmasis pavadinimas – „Google Transit Feed Specification“, nuo 2009 m. pakeistas į „General Transit Feed Specification“).

Šiuo metu „Google“ kaupia informaciją iš 475 JAV ir Europos transporto kompanijų, tačiau tvarkaraščiai „Google Maps“ kol kas sėkmingai veikia tik keturiuose JAV ( Bostone, Portlende, San Diege ir San Franciske) bei dviejuose Europos miestuose (Madride ir Turine).

Šių miestų gyventojai per „Google Maps“ gali susižinoti, po kelių minučių į stotelę atvyks jų autobusas, troleibusas ar tramvajus – nuo 2011-ųjų birželio šiose miestuose veikia „Live Transit Updates“ funkcija, rodanti realią transporto priemonės buvimo vietą realiu laiku.

Paslauga patogi ne tik miestiečiams, bet ir turistams: turėdami prieigą prie interneto, jie gali patogiai jaustis bet kuriame mieste. Išsitraukę išmanųjį telefoną, jie išsyk sužino, kur yra viešojo transporto stotelė ir kokiu autobusu galima pasiekti kelionės tikslą.

Kaip rašo „Economy“, įdiegdama šią programą, „Google“ įvykdė perversmą viešajame transporte.

Bandymų sukurti panašias programas būta ir anksčiau. Pirmieji interneto puslapį „Transitinfo.org“ įkūrė Kalifornijos universiteto studentai dar 1994-aisiais. Veikiantis „Embark“ tinklas aprėpia aštuonis JAV miestus bei Londoną. Tačiau tik „Google“ dėka atsirado vieningas formatas su tvarkaraščiais, kur savo failus gali įkelti bei peržiūrėti visi pageidaujantieji.

GTFS – atviras standartas, prieinamas visiems interneto vartotojams. Tai – tarsi žaliava, kuria galima naudotis skirtingais būdais. Kompanijų, kurios skelbia savo tvarkaraščius GTFS formatu, taip pat GTFS vaizdinė informacija publikuojama „GTFS Data Exchange“ tinklapyje. Šis formatas jau tapo standartu platinant viešojo transporto kompanijų tvarkaraščius.

Informacijos atnaujinimą realiu laiku užtikrina „GTFS-realtime“ formatas. Kiekviena transporto priemonė stebima per GPS, o informacija išsyk pateikiama internete.

Parengė Lina Jakubauskienė

Autorės nuotrauka


rašyti komentarą

0 komentarų

Komentarų nėra

Jūs galite pradėti diskusiją.

Komentuoti

Jūsų duomenys saugūs! Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Taip pat kiti duomenys nebus platinami trečiosioms šalims.
Visi laukeliai privalomi.