Kad plikledis neužkluptų netikėtai: trys patarimai iš draudimo ekspertų

26 lapkričio 04:22 2024 Spausdinti straipsnį Lankytojai Saugus eismas

Nepastovūs orai ir naktį ties nuliu laipsnių balansuojanti oro temperatūra praneša apie artėjantį šaltąjį metų laikotarpį. O kartu su juo – šalnas bei plikledį. Draudikai įspėja, kad pirmieji plikledžiai dažnai sukelia kur kas daugiau eismo įvykių nei didžiausios žiemos pūgos ir pataria, kokių veiksmų imtis, kad kelyje galėtumėte jaustis saugūs.

Naudokite žiemines padangas

Draudimo bendrovės ERGO Verslo klientų transporto draudimo portfelio valdytojo Rimvydo Pociaus teigimu, vienas iš svarbiausių žingsnių saugumo kelyje užsitikrinimui – vasarinių padangų pakeitimas į žiemines. Nors pagal Lietuvoje galiojančias Kelių eismo taisykles su vasarinėmis padangomis galima važinėti iki lapkričio 10 d., rekomenduojama atsižvelgti ir į orus – ekspertai pataria automobilį žieminėmis padangomis „apauti“ temperatūrai nukritus žemiau 7 laipsnių ribos.

„Dalis vairuotojų vis dar neįvertina to, kad kelio danga gali pasidengti ledu esant bent kiek drėgnesniems orams ir vos kelių laipsnių teigiamai temperatūrai. Stabdymo kelias tuomet pailgėja kartais, o kartu su tuo padidėja pavojus nesuvaldyti automobilio: susidurti su priešais važiuojančia mašina ar apskritai nuslysti nuo kelio. Tą rodo ir mūsų patirtis – atšalus orams ir važiuojamąją kelio dalį padengus plikledžiui, kasmet fiksuojame keliskart padidėjusį avarijų skaičių“, – perspėja draudimo ekspertas.

Būkite atidesni keliaudami per tiltus ar viadukus

R. Pocius akcentuoja, kad pasikeitus oro sąlygoms ir esant žemesnei oro temperatūrai, labai svarbu pasirinkti saugų greitį ir laikytis didesnio atstumo nuo kitų transporto priemonių. Taip pat išvažiavus į gatves verta pasitikrinti ar važiuojamosios kelio dangos nedengia ledas – tą galima padaryti švelniai spustelėjus stabdžio pedalą, tik svarbu prieš tai įsitikinti, kad šalia nėra kitų transporto priemonių.

„Itin atidiems reikėtų būti keliaujant per tiltus ar viadukus. Būtent čia plikledžio susidarymo tikimybė yra didžiausia dėl vandens paviršiuje pasitaikančių temperatūros svyravimų, nuo vandens kylančios ir ant važiuojamosios kelio dalies nusėdančios drėgmės. Reikia nepamiršti ir to, kad šalia vandens telkinių apskritai įprastai vyrauja žemesnė temperatūra, o tai taip pat padeda susidaryti plikledžiui. Todėl atšalus orams tokiose vietose itin svarbu laikytis optimalų greitį nurodančių kelio ženklų rekomendacijų ir nuolat atkreipti dėmesį į kelio dangą – jei ji blizgi, greitį dar labiau sumažinti“, – pataria draudikų atstovas.

Stenkitės užbėgti netikėtumams už akių

R. Pocius pastebi, kad budrumas ir atidumas šaltuoju metų laiku turėtų būti nuolatinis vairuotojų palydovas. Važiuojant slidžia kelio danga reikėtų visada abi rankas laikyti ant vairo taisyklingoje padėtyje, kas leidžia tinkamai reaguoti ir valdyti automobilį, jei pastarasis pradėtų skysti, išjungti ar pritildyti blaškantį telefono garsą, net išjungti automobilio salone skambančią muziką, jei ji nukreipia dėmesį. Sumažinti greitį posūkiuose, taip pat ne tik kur kas atidžiau sekti įvykius kelyje, bet ir tam tikra prasme užbėgti netikėtumams už akių.

„Pavyzdžiui, pamačius stotelėje sustojusį autobusą iš anksto pristabdyti ir važiuoti labai atsargiai, nes galbūt iš autobuso išlipęs keleivis sumanys neleistinoje vietoje kirsti gatvę. Be abejo, visko nenumatysi, bet tinkamai įvertinus situaciją dažnai galima išvengti pavojingų eismo įvykių“, – kalba R. Pocius.

Pranešimas spaudai

Linos Jakubauskienės nuotrauka