Keleivius vežančiuose Baltarusijos autobusuose – šiurkštūs pažeidimai

17 sausio 05:24 2024 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai Naujienos

Lietuvos transporto saugos administracija (LTSA) nuo 2023 m. liepos mėnesio reguliariai tikrina Baltarusijoje įregistruotus autobusus, kurie reguliariaisiais bei nereguliariaisiais reisais veža keleivius iš Lietuvos į Baltarusiją ir atgal.

Sausio 16 d. LTSA pareigūnams Vilniuje patikrinus 2 keleivius vežusius Baltarusijoje įregistruotus autobusus, nustatyta, kad vairuotojai neturėjo kelionei reikalingų leidimų. Autobuso keleiviai buvo išlaipinti ir savarankiškai pasiekė Vilniaus autobusų stotį, o vairuotojui surašytas administracinio nusižengimo protokolas ir paskirta 2500 eurų bauda.

Iki šios dienos LTSA patikrino 47 Baltarusijoje registruotus autobusus, kurie reguliariaisiais bei nereguliariaisiais reisais vežė keleivius iš Lietuvos į Baltarusiją ir atgal. Po patikrinimų beveik visuose autobusuose fiksuota pažeidimų.  24 atvejai, kai įmonės keleivius iš Baltarusijos į Lietuvą vežė be kelionės leidimų, o 25 atvejai, kai rasta vairavimo ir poilsio režimo pažeidimų.

„Matome, kad manipuliuojama keleivių vežimo pobūdžiu: traktuojama, kad veža keleivius užsakomuoju reisu, tačiau patikrinus išaiškėja, kad tai reguliarusis reisas,  o tai yra pažeidimas. Pasitaiko ir tokių atvejų, kai traktuojama, kad vežama bendra žmonių grupė (ekskursija), tačiau į vieną pusę vežami vieni keleiviai, o atgal į Baltarusiją išvažiuoja kiti žmonės. Tai šiurkštus Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Baltarusijos Respublikos Vyriausybės susitarimo „Dėl tarptautinio vežiojimo automobiliais“ pažeidimas“, –  sako LTSA direktorius Genius Lukošius.

Pernai Baltarusijos keleivių vežėjai buvo identifikuoti kaip keliantys daug rizikų, todėl LTSA  nuolatos tikrina, kaip šie laikosi reikalavimų. Pažeidimų skaičiai nemažėja, todėl ir ateityje patikrinimų tik daugės.

Už tokius pažeidimus skiriama nuo 2500 iki 3000 eurų bauda. Už pakartotinį tokio pobūdžio pažeidimą skiriama nuo 3000 iki 3500 eurų bauda.

Tarptautinį keleivių vežimą tarp Lietuvos Respublikos ir Baltarusijos Respublikos  reglamentuoja tarpvalstybinis Lietuvos Respublikos Vyriausybės ir Baltarusijos Respublikos Vyriausybės susitarimas dėl tarptautinio vežiojimo automobiliais.

Vykdydamas nereguliariuosius  keleivių vežimus vežėjas turi gauti leidimą vykdyti konkrečią kelionę. Šių leidimų kvotomis, vadovaujantis susitarimo nuostatomis, šalys pasikeičia kiekvienais metais, tačiau nuo Rusijos karo Ukrainoje pradžios 2022 m. vasario 24 d. leidimais vykdyti nereguliariuosius keleivių vežimus su Baltarusija nesikeičiama.

LTSA informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka