Pasibaigusią Europos judumo savaitę Klaipėdoje vainikavo rugsėjo 23 dieną tradiciškai surengtos lenktynės įvairiomis transporto priemonėmis. Šiais metais įveikti atkarpą nuo Smiltelės stotelės prie PC „Molas“ iki Klaipėdos universiteto bandyta 8 būdais.
VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ (KKT) kartu su Klaipėdos universiteto (KU) studentų sąjunga tokias lenktynes organizuoja nuo 2009-ųjų. Lenktynėmis nėra siekiama kokių nors rekordų, tiesiog norima įvertinti miesto infrastruktūros patogumą įvairioms transporto rūšims.
Šiais metais varžėsi 8 dalyviai. Važiuota miesto autobusu, maršrutiniu taksi, elektromobiliu, paprastu automobiliu, dviračiu, elektriniu dviračiu, elektriniu paspirtuku, o vienas dalyvis atkarpą nubėgo.
Dalyviai nuo Smiltelės stotelės pajudėjo 7.38 val.
Finaliniai rezultatai
1. Igor Popov, elektrinis dviratis, 21 min
2. Karolina Jurkauskaitė, elektromobilis, 21 min
3. Vytautas Petraitis, dviratis, 21 min
4.Emilija Skirmantaitė, maršrutinis taksi, 23 min
5. Alvydas Jokubauskas, elektrinis paspirtukas, 26 min
6. Deividas Skuodas, automobilis, 29 min
7. Urtė Jonkutė, autobusas, 35 min
8. Viktor Chudnickij, bėgikas, 42 min.
Prizininkų rikiuotė pateikiama pagal faktinį atvykimą: jų rezultatus skiria tik sekundės.
Organizatoriams nelauktai šį kartą buvo patikrintas kitas, greta greičio, viešojo transporto kokybės parametras – patikimumas. Dėl gedimo nebuvo 6E ekspreso autobuso, kuriuo turėjo važiuoti lenktynių dalyvė. Jai teko važiuoti paprastu 6A autobusu, kuris stoja kiekvienoje stotelėje, todėl Urtė Jonkutė užtruko net 35 minutes. Autobuso rezultatą blogino ir vairuotojų nepagarba „A“ juostai Taikos prospekte. Taigi šiemetinis autobuso rezultatas – visų laikų antirekordas nuo pat 2009-ųjų.
Nepaisant to apmaudaus sutapimo, viešasis transportas Klaipėdoje yra patikima susisiekimo priemonė. Reisų vykdymas mieste viršija 99,5%, – tai reiškia, jog šį rytą autobuso keleivei tiesiog realizavosi labai nedidelė, viena iš daugiau kaip dviejų šimtų, tikimybė nesulaukti savo autobuso.
Užtat dviratėms transporto priemonėms šiemet sąlygos buvo kur kas geresnės. Rekonstruota ilga dviračių tako atkarpa Taikos prospekte leido, lyginant su pernykščiais metais, išvystyti daug didesnį greitį. Elektriniu dviračiu važiavo ne studentas, o UAB „Baltic Bike Travel” darbuotojas Igoris Popovas, galbūt ir jo profesionalumo dėka elektrobaikas finišavo pirmasis. Tačiau pernykščius rezultatus pagerino ir dviratininkas, ir elektriniu paspirtuku važiavęs studentas. Tai leidžia viltis, kad įvertinę infrastruktūros pažangą klaipėdiečiai vis dažniau rinksis kelionei šias ekologiškas ir greitas transporto priemones, ir Klaipėda pagaliau taps tikru dviračių miestu.
Verta pažymėti, jog lengvasis automobilis finišą pasiekė 3-8 minutėmis vėliau nei trys dvirãtės transporto priemonės. Automobilio trasa buvo ilgesnė (aplenkė Tiltų gatvę, kuria tranzitu važiuoti vidaus degimo varikliais varomi automobiliai neturi teisės), tačiau tokį jo kuklų rezultatą sąlygoja ir spūstys: per pusantrų metų lengvųjų automobilių Klaipėdos mieste pagausėjo keturiais tūkstančiais, tad važiuojant leistinu greičiu leistinomis kelio juostomis kelionė tikrai nebus greita. Net ir įrengus išmaniąją eismo valdymo sistemą tikėtis galima veikiau kuro taupymo ir išmetimų mažinimo, o ne ženklaus automobilio greičio padidėjimo.
Tuo pačiu dviračių take lieka įsisenėjusių bėdų: kai kur Taikos prospekte autobusų stotelių paviljonai „įlipa“ į trasą, apsunkintas Baltijos žiedo, geležinkelio viaduko (laiptai Herkaus Manto gatvėje) kirtimas. Tai papildomai prideda kelionei vieną dvi minutes.
Šį kartą lenktynėse atsisakėme riedžio. Praėjusių metų patirtis parodė, kad ši transporto priemonė, važiuojant ja saugiu greičiu, nėra praktiška tokiems maždaug 8 kilometrų atstumams įveikti.
Lenktynės nuo starto iki apdovanojimų ceremonijos buvo transliuojamos gyvai, pasižiūrėti šią laidą verta buvo ir dėl to, kad kviesti miesto valdžios, policijos vadovai, eismo dalyviai komentavo ir bendrąsias visiems rūpimas eismo problemas: gatvių ir transporto mazgų rekonstrukcijos planus ir eigą, spūsčių problemas, dviračių infrastruktūros plėtrą. Toks jau pernykštėse lenktynėse sukurtas standartas leidžia neformaliai, užtat iš esmės aptarti transporto rūpesčius.
Prieš kiekvienas tokias lenktynes dalyviai instruktuojami laikytis saugaus eismo reikalavimų; visais metais lenktynės vyko saugiai, be incidentų.
Lenktynių dalyvius finiše tradiciškai pagerbė miesto meras Vytautas Grubliauskas, KMSA direktorius Gintaras Neniškis, KU rektorius prof. Artūras Razbadauskas, gausus žurnalistų būrys.
VšĮ „Klaipėdos keleivinis transportas“ l.e.d.p. Andrius Samuilovas