Merai nepasiduoda: Seime diskutuota apie viešųjų paslaugų teikimą savivaldybėse

19 balandžio 05:44 2018 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai Patirtis

Diskusija, pavadinta „Viešųjų paslaugų teikimas savivaldybėse: kur brėžti ribą tarp viešojo ir komercinio intereso?“ vakar, balandžio 18-ąją, vyko LR Seime. Ją inicijavo Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Diskutuota dėl savivaldybių vykdomos ūkinės veiklos teikiant viešąsias paslaugas reglamentavimo.

 

 

Renginyje dalyvavo ir asociacijos „Linava“ vyresnysis specialistas Jevgenijus Stolovickis bei viceprezidentas, Tauragės autobusų parko direktorius Rimantas Martinavičius.

Pagrindinė svarstyta problema – numatomas vidaus sandorių panaikinimas. Viešųjų pirkimų įstatymo 4 straipsnio 9 dalyje numatyta, jog vidaus sandoriai galioja iki vidaus sandorio sutarties galiojimo termino pabaigos, bet ne ilgiau kaip iki 2018 m. gruodžio 31 d.

Miestų merai piktinosi tuo, kad iš savivaldybių atimama galimybė spręsti, kad į rinką atėjusios privačios įmonės jau dabar sukėlė kainas, jos tapo nevaldomos, savivaldybėms negauna duomenų apie šių įmonių veiklą. „Tiek miestų merai, tiek keleivių vežėjų, tiek komunalinių tarnybų įmonių vadovai mano, kad miestų savivaldybėms turėtų būti palikta teisė spręsti, kas pas juos turėtų dirbti“, – sako R. Martinavičius.

Renginyje išsakyta daug kritikos Konkurencijos tarybai. „Ypač griežtai pasisakė Šiaulių meras Artūras Visockas, išsakęs daug priekaištų Konkurencijos tarybai. Jis piktinosi, kad, priimant sprendimus, nesitariama su savivaldybėmis, centrinė valdžia siekia viską reglamentuoti. Savivaldybės negali pačios spręsti, kokias viešojo transporto ar komunalines įmones samdyti, kas teiks paslaugas miestui. Skelbiamuose konkursuose sąlygos būna nevienodos“, – pasakoja J. Stolovickis.

Pasak Šiaulių mero, praktika parodė, kad privatūs verslininkai teikia brangesnes paslaugas, kai kuriais atvejais – net keletą kartų. Jis paminėjo ir į rajono vežimo rinką atėjusį privatų vežėją, kuris jau įsigudrino pakelti bilietų kainas.

Jam pritarė ir kitų miestų merai bei savivaldybių atstovai. Komunalininkai išsakė panašias problemas.

Pasak J. Stolovickio, Konkurencijos tarybos atstovė Jūratė Šovienė kalbėjo iš savo pozicijų, į susirinkusių klausimus neatsakė arba atsakė nekonkrečiai. Neatsakyta ir į klausimą, kurioje dar Europos valstybėje galioja tokie patys reikalavimai dėl vidaus sandorių, kaip Lietuvoje. Prezidentės patarėjas kalbėjo apie tai, kad vidaus sandorių atsisakymas būtų žingsnis į priekį, vertino tai kaip teigiamą dalyką.

Seimo narys Povilas Urbšys sutiko, kad savivaldybėms reikėtų suteikti daugiau galių. Tačiau, pasak jo, jaučiamas didelis kitų institucijų spaudimas, kad vidaus sandorių būtų atsisakyta.

Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto vadovas P. Urbšys pranešė, kad komitetas teiks pasiūlymus Seimui dėl teisės aktų pakeitimo.

Lina Jakubauskienė