Pasikeitęs Vilkaviškio miesto veidas ir perspektyvos verslui

06 balandžio 04:05 2023 Spausdinti straipsnį Įdomybės Lankytojai Patirtis

Prieš trejus metus, 2020 metais, duris atvėrė naujoji Vilkaviškio autobusų stotis, kuri dėl savo tvarumo ir architektūrinių sprendimų buvo pripažinta Lietuvoje ir užsienio architektų bendruomenėse.

Netikėtos architektūrinės išraiškos pastate, autobusų stoties funkciją papildo prekybos, smulkiojo bei aptarnavimo verslo įstaigos, padėjo savivaldybei sukurti naujas darbo vietas regione. Apsuptas žalumos ir demonstruojantis draugiškumą aplinkai, autobusų stoties projektas brėžia naują transporto infrastruktūros kryptį.

Miestas įgavo naują veidą

„Stočių funkcija lemia, kad šie pastatai miestuose yra svarbūs. Ypač nedideliuose miesteliuose, kur stotys tampa vienu iš pagrindinių pastatų urbanistiniame audinyje. Nemažam pastatui statyti laisvos vietos nebuvo, nes auga daug didelių medžių, kurių kirsti visai nesinorėjo, todėl sugalvojau kaip esamus medžius “įdarbinti” ir sukurti įdomų vietos ir pastato funkcinį scenarijų, kuriame jie  tapo neatsiejama pastato dalimi”, – kalbėjo architektas Gintaras Balčytis, projektavęs taip pat ir daug apdovanojimų pelniusią Kauno autobusų stotį.

Objekto bendras plotas viršija 2 000 m2, autobusų stoties dalis sudaro 400 m2. Autobusų stotyje įsikūrę vienuolika prekių ir paslaugų tiekėjų – nuo vaistinės, drabužių bei namų apyvokos prekių iki mėsos gaminių, sodo prekių, kavinės ir kitų.

„Galima teigti, kad pastatas pakeitė miesto gyvenimą. Su stoties atidarymu, naujų darbo vietų sukūrimu ir įvairių paslaugų tiekėjų bei prekybininkų darbo pradžia, Vilkaviškio autobusų stotyje sulaukiame žymiai didesnio srauto žmonių. Tarp jų ne tik keleiviai, bet ir miestelio gyventojai ateinantys apsipirkti ar pasinaudoti tam tikromis paslaugomis”, – pasakojo keleivių pervežimo įmonės UAB „Kautra“ valdomos stoties vadovas Marius Jasaitis.

Vilkaviškio autobusų stotyje veikia šešios išvykimo ir dvi atvykimo aikštelės. Autobusų vykimo laikai pateikiami moderniuose informaciniuose ekranuose. Keleiviai autobusų laukia erdvioje ir šiltoje laukimo salėje, čia pat vietoje galima įkrauti savo telefoną ar kompiuterį. Stotyje eksponuojamos meno darbų parodos.

Traukos centras ir paslaugų gausa

Prie autobusų stoties besiglaudžianti viešoji erdvė Vilkaviškyje tampa svarbia susitikimų ir renginių vieta. Tai džiugina ir Vilkaviškio autobusų stotyje įsikūrusius prekybininkus, kurie jaučia augantį klientų srautą.

„Džiaugiamės galėdami pasirūpinti ne tik vietinių gyventojų, bet ir miesto svečių sveikata. Vilkaviškio autobusų stoties lankytojai gali skirti dėmesio savo sveikatai – ne tik įsigyti jiems reikalingų vaistų, vitaminų ar kosmetikos, bet ir pasimatuoti kraujo spaudimą, temperatūrą ar deguonies kiekį” – pasakojo UAB „Gintarinė vaistinė” atstovė.

Stotyje taip pat rasite parduotuvę „Fashion today” prekiaujančią kokybiškais drabužiais moterims ir vyrams, Italijoje pagamintais diržais, piniginėmis, kuprinėmis ir kitais aksesuarais. Visa tai už prieinamą kainą. Tuo tarpu po vienu stogu įsikūrusi „Jewelry Fox” džiugina stoties lankytojus prabangiais ir išskirtiniais kvepalais, namų kvapais, taip pat medicininio aukso papuošalais.

Išalkti neleis ir skanių lauktuvių draugams ar artimiesiems parvežti galėsite iš „Senųjų Teresės mėsos gaminių” krautuvėlės, siūlančios kaimiškus mėsos gaminius, gaminamus pagal senovinį tautinį paveldą. „101 Kepyklėlėje” išsirinksite desertą, o „Pepco” rasite naudingų prekių namams ir visai šeimai.

Be vaistinės, mėsos gaminių, papuošalų, drabužių parduotuvių, autobusų stotyje įsikūrusi ir plačią augalų ekspoziciją siūlanti „Žalia stotelė”, kurioje rasite ne tik sodo ir daržo prekes, bet ir patyrusius konsultantus, kurie padės išsirinkti bei patars.

„Juk vieniems sodas ir daržas, išmintingai daržininkaujant, teikia ekonominę naudą, kitiems tai savirealizacija, tretiems – sveikesnis maistas, o dar kitiems – malonumas, bendravimas, grožis. Tad, prieš žengdami į sodo ir daržo pasaulį ar puošdami savo būstą augalais, pasitarkite su mumis – stengsimės jums padėti. Laikomės tradicijų ir tuo pačiu esame modernūs bei vertiname profesionalumą. Prekiaujame įvairių daržovių, gėlių, visžalių ir dekoratyvinių augalų sėklomis, svogūninėmis gėlėmis, svogūnų sodinukais, sėklinėmis bulvėmis, gėlių daigais, kambarinėmis gėlėmis, dekoratyviniais lauko augalais, trąšomis ir augalų apsaugos priemonėmis, durpių substratais, gruntais, mulču, vazonais, įrankiais ir gerbūvio prekėmis”, – vardino UAB „Sėklos” marketingo vadybininkė Raimonda Kirpliukaitė Baliukynė.

Įvertinimai ir pripažinimas

Po daugiau nei metus trukusių statybų, architekto Gintaro Balčyčio projektuota stotis, darbą pradėjusi 2020 metų kovo mėnesį, ne kartą buvo linksniuojama kaip inovatyvumo ir ekologijos pavyzdys, kuriame brandžią teritorijos augmeniją pavyko paversti neatsiejama pastato dalimi.

Objektas jau buvo išrinktas tarp 5 geriausių Lietuvos architektūros kūrinių, o architektas pelnė nacionalinę kultūros ir meno premiją už miestui ir žmogui atvirą architektūrą.
Inovatyvi stotis buvo įvertinta ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos rengiamo kasmetinio konkurso „Lietuvos metų gaminys“ aukso medaliu, kuris dar kartą patvirtino projekto sėkmę. Architektūrinę projekto kompoziciją vainikavo 2021 metų pabaigoje atidengtas naujas miesto simbolis – medžio formos laikrodis.

Žalioji energija

Ant pastato sumontuota 350 saulės modulių. Šie saulės moduliai gali sugeneruoti iki 169 kW galios elektros energijos, kurios pakaks elektra aprūpinti visą autobusų stotį.

Architektūrinis stoties konceptas – objektą natūraliai integruoti į esamą vietą, įtraukiant gamtos elementus ir išsaugant brandžius medžius, buvo puikus pavyzdys prasidėjusiai žaliajai krypčiai šalies mastu.

Kaip sakė autobusų stoties vadovas M. Jasaitis, stoties pastatas nuo pat pastatymo momento yra pakankamai žalias, nes buvo ne tik išsaugota augmenija ir papildomai pasodinta jaunų medžių, bet ir įrengtas geoterminis šildymas, moderni patalpų vėdinimo sistema, o dabar jau naudojamasi ir atsinaujinančiu elektros energijos šaltiniu.

Stoties operatore dirba keleivių vežėja UAB „Kautra”, Vilkaviškyje dirbanti daugiau nei dešimt metų.

Kautra informacija ir nuotraukos