Po Barseloną – autobusu

17 spalio 08:02 2010 Spausdinti straipsnį Kelionės Lankytojai

„Barselona!“ – lėktuvui nusileidus Geronos oro uoste, mintyse nepaliauja skambėti nepakartojamas Fredžio Merkurio diskantas, pradėdavęs kiekvieną Katalonijos sostinėje vykusių olimpinių žaidynių transliaciją. Tuomet, tolimais ir rūsčiais 1992-aisiais, nė drąsiausiose svajonėse nešmėkštelėjo viltis kada nors aplankyti šį fantastiško grožio Katalonijos miestą…

 

Ko gero, kiekvienam keliauninkui į širdį krenta vis kitas kraštas ar miestas. Tačiau Barselona savo ypatinga aura užburia kiekvieną. Apdainuotas dainose, išpuoštas (ar sudarkytas, kaip manė amžininkai) prieštaringai vertinto architekto Antonijo Gaudi, šis miestas traukia sugrįžti į jį vėl ir vėl.

Apie miestą

Barselona – Ispanijos regiono Katalonijos sostinė; joje – per 1,5 mln. gyventojų. Vasarą, ko gero, susirenka kone antra tiek turistų bei poilsiautojų.

Katalonų kalba priklauso romanų kalbų grupei, ji panaši į italų bei prancūzų kalbas. katalonų kalba – viena iš valstybinių Ispanijos kalbų.

Nors Barselona nėra klaidus miestas ir jo struktūrą gali greitai perprasti, apžiūrėti Barseloną prireiktų ne vienos savaitės ar mėnesio. Taigi jei neturite daug laiko, bene parankiausia Barseloną apžiūrėti pasirinkus kelionę turistiniu autobusu.

Patogu

„Barcelona Bus Turistic“ siūlomų autobusų miesto gatvėse negali nepastebėti: dviaukščiai, žaismingai išdažyti bei išpuošti, jie tarsi kupranugariai dykumoje iškyla virš mašinų srauto. Kelionės kaina – 20 eurų; tačiau, įsigijęs bilietą, po Barseloną gali važinėtis nors ir visą dieną.

Turistiniai Barselonos autobusai, pravažiuodami pro įžymiausias miesto vietas, sustoja 42-ose stotelėse. Turistas, išlipęs iš autobuso, jam patikusią įžymybę gali apžiūrinėti kiek tinkamas – su tuo pačiu bilietu jis galės sėsti į kitą autobusą ir važiuoti toliau, ieškodamas įspūdingų kampelių ar architektūros paminklų.

Kiekviename Barselonos turistiniame autobuse įrengta garso sistema, tad per ausines galima klausytis informacijos apie miesto įžymybes turistui suprantama kalba. Privažiuojant prie kiekvienos stotelės, papasakojama apie greta jos esančias lankytinas vietas.

Kiekvienas turistinio autobuso keleivis nemokamai gauna ir informacinį bukletą, kur gali surasti gausybę įdomios informacijos bei faktų apie miestą.

Dviaukščiai turistiniai autobusai veža dviem pagrindiniais maršrutais centre ir vienu neilgu, besidriekiančiu pakrante išilgai jūros. Kai kurios autobusų stotelės sutampa, tad turistas gali iš vieno autobuso persėsti į kitą.

Vykstantiems į Barseloną, šiek tiek papasakosime apie pagrindinius Barselonos turistinių autobusų maršrutus.

Šiaurinis maršrutas

Autobusas išvyksta nuo centrinės Placa Catalunya aikštės, maršrutas driekiasi pagrindiniu Paseo de Gracia prospektu, sustojama prie modernistinio stiliaus La Pedrera ir Casa Batll pastatų. Toliau važiuojama šiaurine miesto dalimi, kur galima išlipti ir pasivaikščioti po Guell ir Tibidabo parkus. Paskui autobusas grįžta į miestą, užsuka į olipminį stadioną bei sustoja prie Šiuolaikinio meno muziejaus.

Pietinis maršrutas

Šio maršruto pradžia – taip pat nuo Placa Catalunya aikštės. Toliau važiuojama Paseo de Gracia prospektu. Šis maršrutas su Šiauriniu susikerta ties Casa Batll bei La Pedrera architektūriniais paminklais.

Toliau autobuso maršrutas driekiasi link Plaza Espaa aikštės, iš kur galima patekti į Kultūrinį centrą Caixaforum ir Nacionalinį Katalonijos meno muziejų, įsikūrusį nuostabaus brožio pastate, iš kurio atsiveria puikūs vaizdai į Šiaurinę miesto dalį.

Paskuiautobusas kylą į Montjuic kalną, sustodamas prie olimpinio stadiono ir Montjuic pilies. Pakilus į kalną, galima pasigrožėti Viduržemio jūros pliažais, nusileisti prie jūros.

Maršrutas „Forum“

Šiuo maršrutu autobusas išvyksta iš Olimpinio uosto, kur susikerta su Pietiniu maršrutu, toliau driekiasi jūros pakrante. Autobusas pravažiuoja pro populiariausius Barselonos pliažus. Galima išlipti tiek Forumo pastatu, susipažinti su šiuolaikine Barselonos architektūra.

Įžymybės

Be abejo, aprašinėdami turistinių autobusų maršrutus, neišvardinome visų vietovių, kurias tiesiog būtina apžiūrėti Barselonoje bei jos apylinkėse.

Būdami šiame mieste, būtinai aplankykite Sagrada Familia – Šventosios šeimos bažnyčią, laikomą Barselonos simboliu. Statoma jau daugiau nei šimtą metų, bažnyčia iki šiol aplipusi statybų pastoliais – ispanai ją bando užbaigti naudodamiesi vieno iš garsiausių Ispanijos architektų Antonijo Gaudi paliktais brėžiniais.

Būtinai apžiūrėkite ir kitus fantasmagoriškos išvaizdos A. Gaudi kūrinius, prieštaringai vertintus amžininkų, tačiau išgarsinusius Barseloną visame pasaulyje. Sakoma, devynioliktojo ir dvidešimtojo amžiaus sandūroje turtingi užsakovai, sulaukę keistų ir neįprastų A. Gaudi statinių, nenorėdavo juose apsigyventi. Įkūręs Park Guel, garsusis architektas kone bankrutavo: nė vienas miestietis nenorėjo gyventi neįprastos architektūros, keisto dizaino pastatuose.

Modernistiniai statiniai, puošti keistomis mozaikomis bei stiklu, ir dabar kelia dvilypius jausmus: ar tai – tik kičas, ar laikmetį pralenkęs architektūros šedevras… Kolonos, pastatytos iš akmenų, supintos tarsi medžių šakos, rodos, neturi ant ko laikytis ir atrodo tarsi anachronizmas mums įprastai architektūrai…

Įspūdinga ir Barselonos katedra, pradėta statyti 1298-aisiais ir baigta 19 a. Verta pamatyti Operos ar Palau Guell rūmus, pastatytus 1889 m.

Neišvažiuokite iš Barselonos neapsilankę maisto turguje – būtent čia galima pajusti tikrąją Katalonijos dvasią. Spalvų, garsų, kvapų įvairovė tiesiog užburia; verta paskanauti čia pat ruošiamų gerai atšaldytų vaisių sulčių kokteilių.

Derėtų aplankyti ir Olimpinį kaimelį, pastatytą ruošiantis 1992 m. Barselonoje vykusioms olimpinėms žaidynėms. Verta pasivaikščioti specialiai įrengtu keturių kilometrų ilgio taku, apžiūrėti sportininkams statytus apartamentus, pasodintus parkus, krantinėje pastatytus du 44 metrų aukščio bokštus.

Barselonoje – gausybė muziejų, kuriuos kiekvienas turistas gali pasirinkti pagal skonį bei pomėgius. Galite užsukti į Karališkuosius rūmus, pavaikščioti kabančiais tiltais. Dar viena miesto įžymybė – Picasso muziejus, kuriame saugoma per tris tūkstančius garsiojo menininko darbų. Sutemus nepamirškite išsirengti ir į įspūdingą šviesų, garsų bei spalvų spektaklį: šokančių Barselonos fontanų šou.

Verta išvykti už miesto

Jei jau sukorėte netrumpą kelią iki Katalonijos sostinės, raskite laiko aplankyti ir jo apylinkes. Vos 80 kilometrų nuo Barselonos, 725 m aukštyje, įsikūręs įspūdingo grožio Monserat vienuolyno ansamblis. Fantastiško grožio kalnų fone Dievui tarnauja vienuoliai benediktinai, įkurtas katalonų dailės muziejus, senųjų knygų biblioteka. Būtinai prisilieskite prie Juodosios Monserat madonos statulos – sakoma, tuomet išsipildo net slapčiausi norai bei svajonės…

Ir dar: būtinai aplankykite Barselonos kavines ir barus, pajuskite nerūpestingą ir tingią Pietų šalies miesto dvasią…

Lina Jakubauskienė
Autorės nuotraukos