Rugsėjo trečiąją – Kaune

rugsėjo 11 08:24 2010 Spausdinti straipsnį Veteranų kampelis

Prieš kelionę į Kauną, rugpjūčio 11-ąją, įvyko Veteranų klubo ,,Automobilininkas“ išplėstinis tarybos posėdis. Jame dalyvavo Kauno, Klaipėdos, Šiaulių ir Panevėžio regionų atstovai bei aktyvesni Vilniaus regiono nariai. Posėdyje, be kitų klausimų, buvo aptarta ekskursijos į Kauną programa ir dalyvių iš kiekvieno regiono skaičius. Pranešimą skaitė Kauno regiono vadovas J. Gaubšas, klubo narys M. Ivanauskas pristatė posėdžio dalyviams savo sukurtą klubo himno tekstą bei melodiją. Susirinkusieji himnui pritarė plojimais, jis buvo įteisintas ir pirmą sykį atliktas.

Į ekskursiją po Kauną susirinko per 50 klubo narių iš visos Lietuvos. Iš pradžių apsilankėme Kauno HE, susipažinome su 1955 m. pradėtais parengiamaisiais statybos darbais, atliktais išsamiais geodeziniais ir kitais inžineriniais tyrinėjimais. Iš būsimų marių dugno tuomet buvo iškelta bažnyčia, keletas kaimų, iškirsti medžiai ir kt.

Statyboms vadovavo jaunas, bet jau patyręs statytojas Jonas Vilaniškis, prieš tai dalyvavęs hidroelektrinės ant Volgos upės prie Nižnij Novgorodo (buv. Gorkio) statyboje. Pastačius Kauno elektrinę ir užtvanką, jų aukštis prilygsta 6 aukštų namui. Jų pastatymui buvo iškasta ir savivarčiais išvežta per 5 mln. kubinių metrų žemės grunto. Užtvenkus Nemuną, susidarė 63,5 kv km. ploto Kauno marios. Elektrinėje visi procesai automatizuoti. Vandens lygis mariose, elektros energijos gamyba, turbinų, generatorių ir kt. priežiūra valdoma kompiuteriais. Elektrinė neseniai užsienio specialistų buvo rekonstruota pagal ES saugumo ir eksploatavimo reikalavimus.

Pakeliui į banką apžiūrėjome AB ,,Ragutis“. Bendrovės technikos direktorius išsamiai papasakojo apie alaus gamybos technologiją, o patį procesą galėjome pamatyti patys. Visa gamyba yra automatizuota, valdoma kompiuteriais. Pašaliniai asmenys negali daryti įtakos alaus kokybei. Mums, kaip ekskursantams, suteikta galimybė paragauti alaus daryklos produktų…

Važiuodami link buvusio Lietuvos banko, matėme prie statomos Kauno krepšinio arenos plušančius statybininkus. Statinys įspūdingas savo dydžiu bei prie jo dirbančios technikos ir žmonių kiekiu.

Gerų prisiminimų paliko pirmojo Lietuvos banko pastatas Kaune. Susipažinome ir su pastato istorija: prieš tai buvusios patalpos, statytos carinės Rusijos laikais, nebeatitiko bankui keliamų reikalavimų, ir Ministras Pirmininkas A. Valdemaras skyrė sklypą K. Donelaičio bei Maironio gt. sankryžoje su sąlyga, kad šio statinio trečiame aukšte bus įsteigta jo rezidencija. Pastatą projektavo prancūzai. Pirminis projekto variantas buvo labai prabangus ir Lietuvai per brangus, todėl mūsų architektui M. Songailai teko jį supaprastinti.

1928 m. gruodžio mėn. bankas buvo pastatytas ir pradėjo veikti. Pirmasis Lietuvos banko valdytojas buvo akademikas profesorius V. Jurgutis. Įvairiais laikotarpiais bankas turėjo skirtingus pavadinimus. Dabar tai – Lietuvos banko Kauno skyrius. Dalis jo patalpų išnuomotos Ūkio bankui. Banko viršutiniame aukšte įsikūrusi administracija, yra biblioteka, veikia ir banko muziejus. Jame eksponuojami visi pinigai, naudoti Lietuvos teritorijoje, bei proginės monetos. Pastato vidaus erdvė, apdaila ir įrengimui naudotos medžiagos sudaro prabangos įspūdį.

Didelį įspūdį paliko ir pinigų saugykla, ypač prieš karą pagamintos anglų firmos ,,Milers“ trigubos, daugiau nei 50 cm. storio metalinės durys su trimis užraktais. Visa tai pamačius, peršasi išvada, joggražiausi pastatai priklauso bankams…

Apsilankėme ir buvusioje Lietuvos prezidentūroje, kurioje dirbo prezidentai A. Smetona, A. Stulginskis ir K. Grinius. Dabar šiose patalpose įrengtas M. K. Čiurlionio muziejaus filialas. Jame eksponuojami buvusių prezidentų asmeniniai daiktai, apdovanojimai bei Lietuvos Respublikos įsteigti ordinai ir medaliai, palikta vietos ir po Atgimimo išrinktų prezidentų įamžinimui. Kiemelyje priešais buvusią Prezidentūrą, be buvusių prezidentų skulptūrų, įrengta lauko stendų paroda, vaizduojanti Kauno miesto praeitį, transportą, architektūrą bei žmones.

Apžiūrėję prezidentūrą, vėl atvykome prie Kauno marių. Čia mūsų laukė garlaivis bei kelionė po marias. Nuo vandens pasigėrėjome Kauno HE, gražiais pakrančių vaizdais, pasiekėme Kruonio hidroakumuliacinę elektrinę bei grįžome atgal. Plaukiojant mariomis, sugiedojome Veteranų klubo ,,Automobilininkas“ himną, kurį pradėjo į rankas akordeoną paėmęs M. Ivanauskas. Jam pritarė likusieji keleiviai. Buvo malonu stebėti, kaip būrys veteranų susispietė į grupeles ir pabendravo tarpusavyje, pasidalijo kelionių įspūdžiais, prisiminė anais laikais išgyventas akimirkas, rūpesčius bei džiaugsmus. Metinėje sueigoje dalyvavo ir jaunesni, vėliau į klubą priimti nariai.

Plaukiojimu po marias baigėsi mūsų nuostabios ekskursijos Kaune. Klubo prezidentas A. Paškauskas iš anksto parengė klubo suvenyrus bei įteikė juos visiems ekskursijų vadovams, o Lietuvos Banko Kauno filialo atstovas apdovanojo mūsų klubą ir vertingais šio banko suvenyrais.

Už puikią išvyką dėkojame mūsų kolegoms kauniečiams: regiono vadovui J. Gaupšui, klubo nariams M. Grigeliui, A. Grigui, D. Mažeikiui, M. Tarandai, ir kt., o ypač – rėmėjui E. Vekrikui. Verti padėkos ir kiti mūsų klubo regionų vadovai: Klaipėdos – G.Mockevičius, Šiaulių – J. Memys (dalyvavo vietoje S. Vaišvilos), Panevėžio – J. Karalevičius ir Alytaus – Z. Tenys, kurie organizavo regiono nariams kelionę į Kauną. Nuoširdus ačiū ir visiems klubo nariams, dalyvavusiems metinėje klubo narių sueigoje.

Donatas Lukošius

galleryvet1/gallery

rašyti komentarą

0 komentarų

Komentarų nėra

Jūs galite pradėti diskusiją.

Komentuoti

Jūsų duomenys saugūs! Jūsų el. pašto adresas nebus publikuojamas. Taip pat kiti duomenys nebus platinami trečiosioms šalims.
Visi laukeliai privalomi.