Saugi kelionė visuomeniniu transportu

28 gruodžio 04:50 2022 Spausdinti straipsnį Lankytojai Patirtis Saugus eismas

Kiekvieną dieną visuomeniniu transportu naudojasi tūkstančiai mieste gyvenančių žmonių. Tai patogi susisiekimo priemonė, padedanti aplenkti spūstis, nereikia rūpintis, kur pastatyti automobilį. Tačiau važiuojant šia transporto priemone, deja, neišvengiama skaudžių įvykių, kuriuose nukenčia keleiviai.  Kaip išvengti nepatogumų ir saugiai pasiekti kelionės tikslą?

Eismo įvykių miestuose, kai visuomeniniame transporte keleiviai griūva ir patiria traumų, kasmet skaičiuojama šiek tiek per šimtą. Daugiausia nelaimių įvyksta autobusui ar troleibusui stabdant arba kai yra priverstas stabdyti dėl netikėtai kelyje atsiradusios kliūties, susidūrus su kita transporto priemone,  ir dėl kitų priežasčių.

Nelaimingų atsitikimų statistika Kaune – 206, kuriuose nukentėjo 101 žmogus. Vilniuje įregistruoti 657 eismo įvykiai, kuriuose nukentėjo 56 žmonės.

„Miesto keliuose pasitaiko įvairių situacijų, kai kurios gali būti nekasdienės ir netipinės. Tačiau dažniausiai autobuso vairuotojai bet kuriuo metu gali staigiai stabdyti dėl nelygaus ir duobėto kelio, staiga kelyje atsiradusios kliūties, besikeičiančių eismo sąlygų, spūsčių. Visais atvejais pagrindinis patarimas keleiviams – laikykitės už turėklų, jeigu yra laisvų vietų, atsisėskite“, – pataria Lietuvos transporto saugos administracijos (LTSA) Priežiūros departamento specialistė Kristina Klasavičienė.

Bendrovė „Vilniaus viešasis transportas“ nuolatos rūpinasi keleiviais, kad kelionės būtų saugios ir patogios. Įmonės vairuotojams, kuriems reikalingi saugaus ir profesionalaus vairavimo mokymai, organizuojami kursai.  2022 m. 96 vairuotojai išklausė kvalifikacijos kėlimo kursą ir atnaujino savo žinias.

Pasak Vilniaus viešojo transporto komunikacijos vadovės Giedrės Buivydaitės, saugūs keleiviai yra prioritetas. „Nuolatos vykdome komunikacijos kampanijas, įvairias švietėjiškas veiklas, kurių pagrindinis tikslas – ugdyti mūsų keleivius ir padėti jiems suprasti saugaus elgesio taisykles važiuojant autobusais ir troleibusais. Nuo šio rudens kiekvienas keleivis autobusuose gali nuskenuoti QR kodus, kuriuose matys patarimus, kaip elgtis, kad kelionė būtų saugi.“–

LTSA pataria, kaip saugiai keliauti autobusais ir troleibusais

  • Pasiruoškite savo elektroninį bilietą iš anksto ir įsidėkite jį į lengvai jums prieinamą vietą.
  • Jei iškart įlipus bilieto pažymėti nepavyko, atsisėskite ir palaukite, kol autobusas pajudės iš stotelės ir baigs greitėti, o tada eikite pažymėti bilieto.
  • Nepamirškite, kad aplink esantys žmonės jums pasiruošę padėti. Paprašykite šalia stovinčiojo, kad už jus pažymėtų bilietą. Taip išvengsite vaikščiojimo autobusui judant.
  • Esant lietingiems orams bei žiemą autobuso salono grindys dažniausiai būna šlapios ir slidžios, taigi, jeigu laikysitės už turėklų, paslydę išsilaikysite ant kojų.
  • Taip pat nepamirškite įlipdami bei išlipdami iš autobuso laikytis už autobuso durų turėklų. Laikydamiesi už durų turėklų turėsite papildomą atramą, jeigu netikėtai paslysite ant slidaus paviršiaus.
  • Atminkite: išlipti ir įlipti į autobusą ar troleibusą galite tik šiam stovint.

LTSA informacija

Linos Jakubauskienės nuotrauka