Vien tik nemokamas viešasis transportas neskatina žmonių palikti namuose nuosavus automobilius

25 sausio 05:04 2023 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai Patirtis

Nemokamo arba pigesnio viešojo transporto idėja vis labiau plinta pasaulyje, taip pat – ir Lietuvoje. Nemokamai važiuoja jau ne vieno mūsų šalies miesto ar rajono gyventojai. Pasak specialistų, tokie sprendimai priimami atsižvelgiant į didėjančią infliaciją, kylančias degalų kainas bei stengiantis sugrąžinti keleivius į viešąjį transportą po pandemijos.

Vis dėlto, kaip rašo https://cities-today.com, vien tik bilietų kainų mažinimas ar nemokamas viešasis transportas nepadeda žmonių persodinti į autobusus, troleibusus, tramvajus ar traukinius, tam reikalingi kompleksiniai sprendimai.

Praėjusiais metais ne viena šalis priėmė sprendimus laikinai sumažinti viešojo transporto bilietų kainas. Vis dėlto skirtingų miestų patirtis parodė: tai nepadėjo persodinti žmonių iš nuosavų automobilių, sumažinus bilietų kainas, susidurta su įvairiomis problemomis.

Liuksemburgas buvo viena iš pirmųjų šalių, kur nuo 2020 metų visas viešasis transportas, įskaitant autobusus, traukinius ir tramvajus, tiek gyventojams, tiek atvykėliams, tapo nemokamas. Londone vykusioje konferencijoje Ministro Pirmininko pavaduotojas, mobilumo ir viešųjų darbų ministras François Bausch sakė, kad nemokamas viešasis transportas yra „vyšnia ant torto, bet tai ne tortas“.

Jo teigimu, daug svarbesnė yra platesnė strategija siekiant padidinti bendrą viešojo transporto efektyvumą. Tam reikia „precedento neturinčių investicijų“. Pasak jo, „Svarbiausias dalykas, kurį turite padaryti, yra pakeisti visą sistemą, kad į ją būtų integruotos visos transporto rūšys“, – sakė Bauschas.

Liuksemburgo Vyriausybė neseniai pristatė naują mobilumo planą iki 2035 m. Jis apima naujas eismo juostas viešajam transportui, daugiau geležinkelių ir tramvajų jungčių, prioriteto nustatymą autobusams, nacionalinį dviračių tinklą ir pan.

Liuksemburgas, kuriame gyvena apie 650 000 gyventojų, yra viena turtingiausių pasaulio šalių, tačiau Bauschas teigė: „Turite apskaičiuoti savo investicijų grąžą ir tai, ką jos gali jums atnešti“. Jo teigimu, gyvenimo kokybės gerinimas taip pat gali būti laikomas investicija.

Parengta pagal cities-today.com

Linos Jakubauskienės nuotrauka