Lietuviškas elektrinis autobusas naudos vėjo energiją

13 lapkričio 05:21 2019 Spausdinti straipsnį Autobusų pasaulio naujovės Lankytojai

Lietuvos susisiekimo konferencijoje UAB „Vėjo projektai“ generalinis direktorius Alvydas Naujėkas pristatė lietuviškus elektrinius autobusus „Dancer“. Pirmieji juos išbandyti galės Klaipėdos gyventojai.

 

Pasak A. Naujėko, ekologinė situacija keičiasi ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje: „Naudojame labai daug automobilių, deginame labai daug naftos. Turime atsakyti sau į klausimą – kuo kvėpuojame? Tarša kietosiomis dalelėmis kai kur Klaipėdoje – tokia pati kaip Alytuje per gaisrą“.

Jo teigimu, tarša yra svarbi ankstyvų mirčių bei nedarbingumo priežastis. „Sprendimų turime ieškoti jau dabar. Prieš aštuonerius metus drąsiai nuėjome tuo keliu ir radome sprendimą. Rezultatas – naujos kartos išmanusis autobusas, puikus sprendimas miestams“, – pabrėžia A. Naujėkas.

Naujasis klaipėdiškių sukurtas „Dancer“ visai neteršia aplinkos. Elektra jam gaminama negeneruojant CO2 ar kitų „negerų“ dujų, o naudojant vėjo energiją.

„Išbandėme autobuso prototipą Klaipėdos gatvėse ir jau pradėjome serijinę gamybą. Klaipėdiečiai laukia naujų autobusų. Neišdarkę esamos sistemos, labai nesunkiai juos integruosime į miesto infrastruktūrą. Autobusai per penkias minutes bus įkraunami galinėse stotelėse, vieną kartą įkrautomis baterijomis galės nuvažiuoti iki šimto dešimties kilometrų“, – sako „Vėjo projektų“ vadovas.

Pasak jo, viskas naujajam autobusui sukurta Klaipėdoje, išskyrus mikroschemą. Naujasis autobusas – tai vienas žingsnis iki dirbtinio intelekto. „Transporto priemonė 30 proc. lengvesnė už standartinius tokio tipo autobusus. Kodėl siekėme lengvumo? Nes tai – mažesnė vibracija, keliamas triukšmas, efektyviau panaudojama elektra. „Dancer“ kėbulas pagamintas iš panaudotų plastikinių butelių. 90 proc. kėbulo sudaro perdirbti PET buteliai“, – dėsto A. Naujėkas.

Autobuso dizainas sukurtas nuo eskizo, jis turi integruotis į miestą taip, kad nesudarkytų bendro vaizdo ir palengvintų žmonių gyvenimą. „Minimalizmas ir estetika – tai du dalykai, į kuriuos atsižvelgėme kurdami „Dancer“. Salone keleiviams bus erdvu, šviesu, patogu, veiks nemokamas internetas, bus galima pasikrauti išmaniuosius įrenginius. Taip pat bus nešiojamas defibriliatorius. Sumanėme daug naujų dalykų, mūsų siekis – kad kuo daugiau keleivių iš nuosavų automobilių persėstų į viešąjį transportą. Tik turėdami tokią transporto priemonę, galime kurti naujas keliavimo madas“, – sako „Vėjo projektų“ vadovas.

Autobusas Klaipėdos vežėjams bus pateiktas pagal veiklos nuomos sutartį, jiems nereikės pradinių investicijų transporto priemonėms įsigyti. Eksploatavimas kainuos pigiau nei dyzelinio, visą priežiūrą atliks „Vėjo projektų“ specialistai.

„Dancer“ autobuso ratuose sumontuoti varikliai, baterijos – ličio-titanato, „Toshiba“, gamintojų numatytas resursas joms – aštuoneri metai. Autobuso salonas vasarą vėsinamas, o žiemą – šildomas taip pat tik elektra.

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotraukos

  • DSC_0047
  • DSC_0050
  • DSC_0085
  • DSC_0074
  • DSC_0083
  • DSC_0099
  • DSC_0088
  • DSC_0096
  • DSC_0041
  • DSC_0044