VAZ gimimo ir raidos istorija

23 balandžio 05:35 2022 Spausdinti straipsnį Lankytojai Muziejus

1966 m. liepos mėn. TSKP centrinis komitetas ir sovietų valdžia nusprendė Toljačio mieste pastatyti naują didelę automobilių gamyklą.

Techninio projekto rengimas buvo patikėtas Italijos automobilių koncernui „Fiat“, o jau Maskvoje FIAT vadovas Gianni Agnelli pasirašė sutartį su SSRS automobilių pramonės ministru Aleksandru Tarasovu dėl automobilių gamyklos steigimo. Togliatti miestas su visu gamybos ciklu. 1967 m. sausio 3 d. buvo paskelbta apie Volgos automobilių gamyklos statybą – visos sąjungos šoko komjaunimo statybų aikštelę. Tūkstančiai žmonių, daugiausia jaunų žmonių, išvyko į Toljatį statyti automobilių milžino. Statybos tęsėsi aktyviai, o po dvejų metų pradėjo kurtis gamyklos darbo kolektyvai, kurių dauguma buvo gamyklą statę žmonės. Buvo tęsiamas gamybos įrangos montavimas,

Praėjus 3 metams, 1970 m. kovo 3 d., suvirinimo cechas pagamino pirmuosius 10 būsimų automobilių kėbulų, o 1970 m. balandžio 19 d. iš pagrindinės „Volgos“ automobilių gamyklos surinkimo linijos išvažiavo pirmieji šeši automobiliai VAZ-2101 „Žiguli“, kurie tapo pirmaisiais legendinio buitinio automobilio modeliais.

1970 metų spalio 28 dieną pirmasis ešelonas  su  serijinės gamybos „Žiguli VAZ 2101″ automobiliais buvo išsiųstas į Maskvą.

O dabar apie pačią legendą.

Automobilis buvo sukurtas remiantis itališku 1966 m. modeliu „Fiat 124“ bazine konfigūracija su 1,2 litro varikliu ir matmenimis:

– Ilgis: 4 073 mm

– Plotis: 1 611 mm

– Aukštis: 1 382 mm

– Prošvaisa: 170 mm

– Ratų bazė: 2 424 mm

– Galinė vėžė: 1 305 mm

– Priekinis tarpvėžys: 1 349 mm

– Svoris: 955 kg (įrengtas)

Šis nepretenzingos, lakoniškos išvaizdos automobilis iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskyrė nuo savo pirmtako FIAT-124, tačiau tai buvo tik iš pirmo žvilgsnio. Tiesą sakant, VAZ 2101 gerokai skyrėsi nuo itališko analogo, nes po bandymų Rusijoje, prieš pradedant gaminti Toljatyje, FIAT-124 reikėjo gerokai patobulinti. Paprasčiau tariant, prisitaikykiti prie „vietinių kelių“ ir oro sąlygų.

Iš esmės VAZ 2101 ir vėlesnės modifikacijos buvo gerai paruoštos sovietinėms sąlygoms: variklis gavo progresyvesnį viršutinį paskirstymo veleną cilindro galvutėje, buvo pridėtas „kreivas starteris“ (variklio užvedimo pagalbinė rankena:)) , padidintas atstumas tarp cilindrų, o tai leido padidinti jų skersmenį, prošvaistė taip pat buvo padidinta 3 cm, o pakaba apskritai buvo perdaryta ir sustiprinta, tačiau, kaip parodė praktika, to vis tiek nepakako. Galime teigti, kad beveik visi automobilio komponentai ir mazgai išgyveno visišką „aklimatizaciją“ prie ilgų rusiškų žiemų ir vietinių eksploatavimo sąlygų… Taip, juk Tarybų Sąjunga, čia ne  Italija, čia geri keliai. daugiau prabanga nei vieta važiavimui automobiliu 🙂

Skirtingai nei žiguliai, Fiat buvo gaminami su galiniais diskiniais stabdžiais, kuriuos buvo nuspręsta serijiniuose automobiliuose pakeisti būgniniais stabdžiais, nes jie yra atsparesni taršai ir ilgaamžiški.-600 km. Be to, versijos su diskiniais stabdžiais stabdymo dinamika tiesiog nebūtų buvusi paklausi SSRS, kur kiti automobiliai tais metais turėjo dar blogesnius stabdžius net lyginant su VAZ automobiliais su būgniniais galiniais mechanizmais.

Sankabos matmenys padidėjo nuo 180 mm iki 200, o pavarų dėžė buvo pakeista sinchronizatoriaus konstrukcija. Išoriškai automobilis patyrė ne tiek daug pokyčių: dizaineriai apsiribojo kairiojo šoninio veidrodėlio pridėjimu ir durų rankenų dizaino pakeitimu. Jei kalbėtume apie interjerą, tai interjeras buvo padarytas, tų metų lygiu, gana solidžiai, o gamybos laikotarpiu buvo tik šiek tiek kosmetiškai modernizuotas.

Iš viso „Fiat“ dizaine buvo atlikta daugiau nei 800 pakeitimų tiek iš Italijos, tiek iš sovietų pusės. Turėtume atiduoti deramą pagarbą italams, nes kad ir ką besakytume, jie buvo „Fiat 124“, kuris vėliau buvo VAZ 2101 kūrimo pagrindas, kūrėjai.

Priešingai populiariai legendai, nuo pat pradžių žiguliai buvo surenkami tik iš lokalizuotų dalių, nepristatant dalių iš „Fiat“ (juolab kad dauguma komplektų turėjo daugiau ar mažiau reikšmingų skirtumų nuo originalaus Fiat 124, gaminamo Italijoje). Antspaudai ir prabos ženklai iš pradžių išliko „Fiat“, todėl atitinkamą žymėjimą galėjo turėti TSRS pagamintos itališkos įrangos dalys. Pakeitus automobilio dizainą ir natūralų įrangos nusidėvėjimą, jie pradėjo nykti. VAZ automobilių gamybos kokybė laikui bėgant prastėjo, tačiau ši tendencija visiškai atitiko tas, kurios tais metais buvo būdingos visai tarybinei, ne tik automobilių pramonei.

Vėliau VAZ 2101 gavo keletą modifikacijų, būtent 21011 – pagrindiniai pakeitimai įvyko modifikuojant kėbulą, kurio vidus gavo patogesnes priekines sėdynes ir šiek tiek pakeistus valdiklius, taip pat pelenines, perkeltas iš galinių porankių tiesiai į duris. plokštės. Be to, modifikacija gavo galingesnį 69 arklio galių variklį, kurio darbinis tūris buvo 1,3 litro. Šiuose automobiliuose buvo sumontuotos kitokios grotelės su dažnesniais horizontaliais skersiniais, apatinėje priekinio skydelio dalyje atsirado keturios papildomos ventiliacijos angos. Buferiai prarado iltis ir mainais gavo gumines pagalvėles aplink perimetrą. Ant VAZ 21011 kėbulo stulpų gale pradėjo atsirasti angos, skirtos specialiai salono ištraukiamajai ventiliacijai, kurios buvo uždengtos originaliomis grotelėmis, stabdžių žibintai ir posūkių rodikliai gavo atšvaitus. Automobilyje buvo sumontuotas atbulinės eigos žibintas. Ir antroji modifikacija – modelis 21013, kuris nuo 21011 skyrėsi tik variklio dydžiu – 1,2 VAZ-2101 pagrindu buvo sukurtas ir universalas VAZ-2102 – bet tai jau visai kita istorija.

Iš viso AVTOVAZ pagamino 2 700 000 automobilių.

Baigdamas norėčiau pasakyti, kad 2000 m., remiantis žurnalo „Za ruliom“ atliktos beveik 80 tūkstančių vairuotojų iš Rusijos ir NVS šalių apklausos rezultatais, VAZ 2101 buvo pripažintas „geriausiu“. Rusijos šimtmečio automobilis“! , o gamybos pradžios metu VAZ-2101 buvo patogiausias savo klasėje, vienas moderniausių ir patikimiausių buitinių automobilių, todėl jo turėjimas tapo klestėjimo ir gerovės ženklu!

Parengė Kęstutis Pletkus

Autoriaus parinkta nuotrauka