Vis dažniau kalbama, kad transporto sektorius – vienas pagrindinių taršos šaltinių. Tačiau statistiniai duomenys rodo, kad 2022 metais Lietuvoje asmeniniu automobiliu naudojosi kas antras gyventojas. tačiau keliaujant į darbą, žmonės vis dar renkasi lengvąjį automobilį. KTU doktorantė, siekdama prisidėti prie šios problemos sprendimo, Kauno mieste pasiūlė iniciatyvą, kurios dalyviai net 22 proc. sumažino keliones į darbą automobiliu.
Kauno technologijos universiteto Socialinių, humanitarinių mokslų ir menų fakulteto (KTU SHMMF) sociologijos doktorantė Jonė Vitkauskaitė-Ramanauskienė doktorantūros studijų metu sukūrė mokslinę iniciatyvą – „Judėk žaliai“, padėjusią atkreipti žmonių dėmesį ne tik į keliavimo įpročius, bet ir paskatinusią juos rinktis tvaresnius keliavimo būdus – viešąjį, bemotorį transportą ir ėjimą pėsčiomis.
„Kelionės į darbą – pagrindinė keliavimo poreikį sukurianti veikla, todėl siekiant klimato kaitos tikslų, prasminga orientuotis būtent į tai, kokiu būdu žmonės keliauja į darbus“, – teigia J. Vitkauskaitė-Ramanauskienė.
Sumažėjo keliaujančių automobiliu
Šiandien J. Vitkauskaitės-Ramanauskienės tyrimas turi tiesioginį poveikį, nes jo metu išplėtota, įgyvendinta ir įvertinta tvaraus judumo iniciatyva padėjo sumažinti Kauno mieste į darbą automobiliu keliaujančių žmonių skaičių.
„Iniciatyvoje kviečiau dalyvauti įvairių Kauno mieste esančių darboviečių kolektyvus. Iniciatyva buvo siekiama paskatinti dirbančius asmenis mažinti keliones į darbą automobiliu ir rinktis aplinkai draugiškesnius judumo būdus. Dalyviai varžėsi komandose, siekdami kuo labiau sumažinti kelionių automobiliu skaičių.“, – pasakoja J. Vitkauskaitė-Ramanauskienė.
Tyrimo rezultatai atskleidė, kad iniciatyvos metu dalyviai pakeitė ne tik savo elgseną. Jos metu buvo pasiekti ir mąstysenos pokyčiai – dalyviai pradėjo palankiau vertinti savo galimybes į darbą keliauti be automobilio.
„Taip pat sustiprėjo dalyvių moralinės pareigos jausmas vietoj automobilio rinktis kitus, tvaresnius keliavimo būdus. Be to, jų judumo elgsenos sprendimai tapo sąmoningesni“, – priduria J. Vitkauskaitė-Ramanauskienė.
Mokslininko darbas – prioritetas
Iniciatyvos, padėjusios ugdyti darbuotojų, keliaujančių į darbą automobiliais, sąmoningumą, autorė J. Vitkauskaitė-Ramanauskienė įsitikinusi, kad studijuojant doktorantūroje įdomiausia dinamiškas ir didelį pasitenkinimą keliantis mokslininko darbas.
„Kita vertus, šis darbas reikalauja labai didelio susikaupimo ir atsidavimo – be šių savybių nebus pasiekti geri rezultatai“, – sako J. Vitkauskaitė-Ramanauskienė.
Dažnai tam, kad būtų pasiektas rezultatas, doktorantūros studijos turi tapti pagrindine, o ne papildoma veikla. Pasak KTU doktorantės, šioms studijoms atidavus maksimalų kiekį jėgų, atgal gaunama su kaupu.
„Sprendimas stoti į doktorantūrą turi būti gerai apgalvotas. Šios studijos pareikalauja daug laiko ir jėgų. Dar būdama dvylikos metų supratau, kad užaugusi noriu dirbti universitete ir skaityti paskaitas studentams, tad po magistrantūros studijų aiškiai žinojau, ką daryti toliau – pildyti paraišką į doktorantūros studijas“, – savo sprendimu džiaugiasi ji.
Pranešimas spaudai
Linos Jakubauskienės nuotrauka