Patariamosios tarybos posėdyje pristatytas projektuojamas naujas tarpmiestinių maršrutų tinklas

06 lapkričio 07:32 2020 Spausdinti straipsnį Keleivinio transporto problematika Lankytojai Patirtis

Lapkričio 5 d. įvyko Susisiekimo ministro sudarytos Patariamosios tarybos dėl reguliaraus susisiekimo autobusais transporto teisinio reglamentavimo Lietuvoje tobulinimo vaizdo posėdis, kuriame pristatytas projektuojamas naujas tarpmiestinių maršrutų tinklas ir aptartas Leidimo išdavimo taisyklių pakeitimo projektas.

 

 

Posėdyje dalyvavo susisiekimo viceministras Vladislav Kondratovič, LTSA direktoriaus pavaduotojas Justas Rašomavičius, kiti ministerijos ir administracijos atsakingi darbuotojai, taip pat LKVA, LINAVA ir Lietuvos pramonininkų konfederacijos atstovai.

Pristatytas naujas tolimojo susisiekimo maršrutų tinklas, kuris formuojamas įvertinus VRM projektuojamą regioninę politiką ir susisiekimo plėtros perspektyvas regionuose.

Buvo pažymėta, kad didžiausi keleivių srautai yra tarp regionų centrų ir dabartiniais tolimojo susisiekimo maršrutais tarp tų regionų centrų važiuoja daug keleivių, kurie savo kelionės  tikslą galėtų pasiekti vietinio (priemiestinio) susisiekimo maršrutais. Atsižvelgus į šią aplinkybę, ir ketinama pertvarkyti tolimojo susisiekimo maršrutų tinklą.

LKVA prezidentas Gintaras Nakutis atkreipė dėmesį, kad tokiu atveju be tolimojo susisiekimo liktų pasienio savivaldybių gyventojai, kuriems visų pirma reikėtų  priemiestinio susisiekimo autobusu pasiekti regiono centrą ir ten, persėdus į tarpmiestinio maršruto autobusą, pasiekti sostinę ar kitus didžiuosius Lietuvos miestus, t.y., pvz., mažeikiškis, norėdamas pasiekti Vilnių, pirma turėtų atvažiuoti iki Šiaulių ir ten persėsti į kitą autobusą, važiuojantį į Vilnių.

Taip pat keleiviams neliktų galimybės tolimojo susisiekimo maršrutais pasiekti gretimas savivaldybes, savivaldybės turėtų organizuoti naujus priemiestinius maršrutus ten, kur yra mažai keleivių ir tam naudoti papildomas savivaldybių biudžeto lėšas.

Asociacijos „Linava“ viceprezidento Rimanto Martinavičiaus nuomone, projektas dar labai „žalias“, jį dar reikėtų tobulinti, derinant pagal regionų strateginius planus. „Tai yra dokumentai, į kuriuos derėtų atsižvelgti pertvarkant tolimojo susisiekimo maršrutų tinklą. Reikėtų pagalvoti apie technologijas, kurios galėtų būti plėtojamos kartu su naujuoju maršrutų tinklu – tokias kaip visų maršrutų suderinimas elektroninėje, internetinėje ar kokioje kitoje versijoje, tik tada „lipdyti“ maršrutų tinklą, kuris kol kas atrodo visai nepagrįstas. Galbūt ir galima keisti kryptis, bet neuždaryti visų dabar esančių maršrutų“, – pabrėžia asociacijos „Linava“ atstovas ir Tauragės autobusų parko direktorius.

Ministerijos ir LTSA atstovai pakvietė keleivių vežėjus apsvarstyti pristatytą maršrutų tinklą ir teikti pasiūlymus.

Kitas labai svarbus ir aktualus klausimas – dėl galimybės laikinai stabdyti eismą tolimojo susisiekimo reisais ar maršrutais, paskelbus ekstremalią situaciją ar karantiną. LTSA atstovai pristatė Leidimų išdavimo taisyklių pakeitimo projektą, kuriame numatyta galimybė stabdyti eismą, jei per pastarąsias dvi savaites keleivių skaičius sumažėja per pusę.

Pasak R. Martinavičiaus, vežėjai nori kuo greitesnių valdžios institucijų veiksmų, kad sprendimai jau būtų priimti nuo pirmadienio. „Vis dėlto veikiausiai sprendimai vėluos. Sulaukiu daug vežėjų prašymų dėl maršrutų nutraukimo paskelbus karantiną, vis dėlto šis klausimas juda pernelyg lėtai“.

G. Nakučio teigimu, keleivių vežėjai prašo ministerijos priimti sprendimus kaip galima greičiau. „Keleivių srautai dar nebuvo atsistatę po pirmos pandemijos bangos pavasarį, o prasidėjus antrai pandemijos bangai, skelbiant karantiną atskirose savivaldybėse, keleivių skaičius krito. Pastarosiomis dienomis jis vidutiniškai siekia tik apie 25 proc. praėjusių metų lygio, jau šiuo metu yra reisų be keleivių, – sako G. Nakutis.

Ministerijos atstovai patikino, kad šie pakeitimai gali būti patvirtinti jau kitą savaitę.

Posėdžio pabaigoje buvo aptarti ir kiti keleivių vežėjams svarbūs klausimai.

Lina Jakubauskienė

Autorės nuotrauka